Przewiń do:

19 września 2021 roku Stefanie Zweig obchodziłaby 89. urodziny.

Muzeum Miejskie w Żorach oraz Kulturopracownia, we współpracy z wieloma partnerami z Polski i Niemiec tworzą fascynującą opowieść po dwóch kontynentach, w formie wirtualnej wystawy pt. Stefanie-Zweig-Story. Nie zabraknie na niej rodzinnych historii Zweigów z podzielonego po plebiscycie w 1922 r. Górnego Śląska, odległej Kenii, w której Stefanie w latach 1938-1947 spędziła dzieciństwo oraz Frankfurtu, w którym rodzina osiedliła się po wojnie. W Niemczech, we Frankfurcie zaczynają nowe życie, a Stefanie zdobywa kunszt dziennikarski, by w kolejnych latach tworzyć znakomitą literaturę i obdarować nią czytelników. 

Jeszcze w tym roku uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy na wirtualnej wystawie liczne historyczne dokumenty, które obrazują brutalność i nieodwracalne skutki czasów narastającego nacjonalizmu w Europie w latach 30. XX w. Przede wszystkim zaprezentujemy albumy bogate w fotografie rodzinne Zweigów z lat 1934-1941. Wskażemy miejsca na mapie świata, które ukształtowały nietuzinkową tożsamość Stefanie Zweig. To będzie pierwsza tak obszerna herstoria opisująca losy kobiety o tożsamości niemiecko-żydowskiej, urodzonej 19 września 1932 r. w Głubczycach na Górnym Śląsku, będącej na uchodźctwie w Kenii, żyjącej po swe ostatnie dni w 2014 r. we Frankfurcie. Na prawdę warto ją poznać.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.