Przewiń do:

12.06–25.06.2018


Wyjazd miał charakter studialny. W czasie pobytu w Jakucji koncentrowano się na wizytach w muzeach, rozmowach z muzealnikami, wizytach w warsztatach rzemieślniczych. Pozyskiwano obiekty z myślą o wykorzystaniu ich na wystawie stałej Polskie Poznawanie Świata (PPS) oraz na potrzeby wystawy czasowej poświęconej Edwardowi Piekarskiemu i Jakutom (przewidywany czas realizacji 2021 r.).


CEL

  • Udział w III Międzynarodowej Konferencji „Miasta i Ludzie”.
  • Nawiązanie kontaktów z jakuckimi muzealnikami, artystami i rzemieślnikami.
  • Pozyskanie obiektów ilustrujących kulturę Jakutów.


TEREN BADAŃ

Najwięcej czasu spędzono w Jakucku, gdzie uczestniczono w Konferencji, zwiedzano muzea, odwiedzano rzemieślników i artystów jakuckich. W tym czasie wzięto również udział w lokalnym święcie Ysych.
Zrealizowano trasę: Jakuck – Niżnyj Bistiach – Czurapcza – Czerkiech – Ytyk-Kiujol – Bajaga – Ytyk-Kiujol – Czerkiech – Jakuck – Ortu Dojdu – Jakuck.


TEMATY BADAWCZE

  • Rejestracja zmian zachodzących w kulturze Jakutów.
    Opis kultury Jakutów – cechy charakterystyczne. Jak Jakuci sami siebie postrzegają, co uważają za najważniejsze, najbardziej charakterystyczne, odróżniające ich od innych ludów zamieszkujących Syberię i Daleki Wschód.


UCZESTNICY

Dr Lucjan Buchalik (etnolog, Muzeum Miejskie w Żorach), mgr Tomasz Górecki (politolog, Muzeum Miejskie w Żorach), Paulina Kopestyńska (tłumacz, przewodnik).


EFEKTY BADAŃ

Pozyskanie 52 obiektów jakuckich; wykonanie 1010 zdjęć; przeprowadzenie kilkanastu wywiadów w przedstawicielami jakuckiego świata nauki, muzealnikami i rzemieślnikami. 

Zebrane materiały posłużyły do napisania referatu:

Lucjan Buchalik, Великие люди в польском исследовании мира – Эдуард Пекарский (Wielcy Polskiego Poznawania Świata), referat wygłoszony w trakcie Okrągłego Stołu z okazji 160-lecia urodzin Edwarda Piekarskiego, Petersburg 13.10.2018, organizator: Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Petersburgu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.