Przewiń do:

3.09–5.10.2002


Ostatni etap badań w ramach Archeologiczno-Etnologicznego Programu Badawczego LURUM 2000.


CEL BADAŃ

Zgromadzenie danych i weryfikacja poglądów na temat wspólnoty kulturowej ludów Dogon i Kurumba (w przeszłości i obecnie), badanie wpływów kultury Tellem na owe ludy oraz tradycyjne rzemiosło w procesie przemian.


TEREN BADAŃ

Rejon pogranicza Republiki Mali (tzw. Falezy Bandiagary, obecnie zamieszkałe przez lud Dogonów, a w przeszłości przez przedstawicieli kultury Toloy i Tellem) i Burkiny Faso (królestwo Lurum, obecnie zamieszkałe przez ludy Kurumba i Mossi).


TEMATY BADAWCZE

• Wspólnota kulturowa ludów Dogon i Kurumba – wartości wspólne i różnicujące, w szerszym kontekście ludów woltyjskich.

• Poczucie braterstwa między Dogonami i Kurumbami w przeszłości (XIX w.) i współcześnie (początek XXI w.).

• Zmiany w kulturach tradycyjnych pod wpływem procesów globalizacyjnych.

• Potrzeby bytowe i pozabytowe stymulujące zmiany w różnych sferach życia.


UCZESTNICY

Mgr Lucjan Buchalik (etnolog, Muzeum Miejskie w Żorach), Urszula Duda (studentka etnologii, Uniwersytet Warszawski).


EFEKTY BADAŃ

Wywiady, obserwacje; dokumentacja fotograficzna; pozyskanie 80 obiektów do Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego w Żorach.

Efekty badań z wypraw z 2001 i 2002 roku zostały opublikowane w postaci artykułów:

Lucjan Buchalik, Jacek Łapott, 2003, Sprawozdanie z realizacji programów badawczych Lurum 2000 oraz Atacora-Lurum 2001 i Yoro 2002, [w:] Irena Bukowska-Floreńska (red.), „Ludzie i kultury”, t. 1, Żory: Muzeum Miejskie w Żorach, s. 69–82.

Lucjan Buchalik, 2003, Muzeum Miejskie w Żorach. Organizacja i zbiory, [w:] Irena Bukowska-Floreńska (red.), „Ludzie i kultury”, t. 1, s. 217–225.

Lucjan Buchalik, 2003, Charakterystyka kultury Dogonów (Afryka Zachodnia), [w:] Jarosław Różański, Paweł Szuppe (red.), Ewangelizacja między tradycją a współczesnością afrykańską, „Studia i materiały misjologiczne”, t. 2, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego s. 55–70.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.