Przewiń do:

23.01 – 28.02.2017


Kontynuacja badań nad współczesnym odlewnictwem w Burkinie Faso, a także badań dotyczących przemian w tradycyjnej kulturze Kurumbów.


CEL

Wykonanie przez brązowników w Ouagadougou czterech posągów zwanych „Grupą Stefanii Zweig”; pozyskanie obiektów z terenów odwiedzanych przez Ferdynanda A. Ossendowskiego jednego z bohaterów wystawy stałej Muzeum w Żorach Polskie poznawanie świata; kontynuacja badań nad procesem przemian w kulturze Kurumbów w okolicach Pobe-Mengao w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa.


TEREN BADAŃ

Burkina Faso, Ouagadougou, królestwo Lurum, Korsimoro (tereny zamieszkane przez Mossi), okolice Gaoua (tereny zamieszkane przez ludy Lobi i Birifor).

 

TEMATY BADAWCZE

• Współczesna technologia brązownicza, wpływ metod przemysłowych na tradycyjne techniki odlewnicze.
• Wpływ rynku turystycznego na stylistykę wyrobów pamiątkarskich.
• Obserwacje etnologiczne społeczeństwa w warunkach zagrożenia terrorystycznego.


UCZESTNICY

Dr Lucjan Buchalik (etnolog, Muzeum Miejskie w Żorach).


EFEKTY BADAŃ

Realizacja projektu „Grupa Staefanii Zweig” (zlecono wykonanie odlewu według projektu własnego);
pozyskanie 109 obiektów do Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego w Żorach;
kilkadziesiąt wywiadów i obserwacji; dokumentacja fotograficzna (1100 zdjęć) i filmowa.
Zebrane materiały posłużyły do napisania artykułów zamieszczonych w literaturze fachowej i popularno-naukowej oraz referatów:
Lucjan Buchalik, 2017, Witaj, Stefanio, [w:] Lucjan Buchalik (red.), Kalendarz Żorski 2018, Żory: Muzeum Miejskie w Żorach, s. 226-230.
Lucjan Buchalik, Muzeum lokalne, między statystyka a misją, referat wygłoszony w trakcie I Dorocznej Konferencji SMP „Muzeum – trzecie miejsce?”, Katowice-Żory 7-9.03.2018, organizator: Stowarzyszenie Muzealników Polskich, (w druku).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.