Przewiń do:

Zapraszamy na otwarcie najważniejszej w tym roku wystawy „Kolekcjoner światów”. Spotkamy się 20 września 2019 r. o godz. 18:00, aby spojrzeć na świat, ludzi i przedmioty inaczej.

Tytuł wystawy: Kolekcjoner światów. Henryk Mazurek

Czas ekspozycji: 20.09.2019 r. – 31.01.2020 r.

Charakter wystawy: kolekcjonerska

Kurator: Katarzyna Podyma

 

Wystawa „Kolekcjoner światów” jest wyjątkowa pod wieloma względami. Prezentowane na niej przedmioty pochodzą z kolekcji doktora Henryka Mazurka, pozyskanej w trakcie licznych wyjazdów z organizacją „Lekarzy bez granic”.

W ciągu 18 lat i licznych misji do krajów afrykańskich i na Haiti, zgromadził on pokaźny zbiór przedmiotów różnych, ale zawsze wyjątkowych. Na kolekcję składają się obiekty zróżnicowane pod względem charakteru, typologii i pochodzenia. Są wśród nich obiekty piękne, takie jak model karocy wykonanej przez złotnika cesarza Etiopii Hajle Syllasje I, przedmioty magiczne, chroniące kobiety podczas porodu, ale również takie, które są w naszej świadomości zbyt trywialne, aby znaleźć się na wystawie. Dlaczego?

Bez względu na to, który z nich weźmiemy do ręki usłyszymy opowieść. Historia ta przeniesie w nas do czasu i miejsca jego nabycia. Zobaczymy ludzi i miejsca, dotkniemy ich kultury, która stanie się bardziej zrozumiała. To, co dziwne i niezrozumiałe, stanie się oswojone i bardziej racjonalne. Usłyszymy opowieści czasami zaskakujące, jak ta o spotkaniu z Messim i rozmowach z Ducheminem – przywódcą francuskim neofaszystów, ale też takie, które poruszą i rozbawią. Poczujemy dramat ciszy  po trzęsieniu ziemi na Haiti i lęk uchodźców w obozie w Kenii, ale również radość wdzięcznych pacjentów.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.