Przewiń do:

Zapraszamy na Polskie poznawanie świata – najnowszą muzealną ekspozycję

To pierwsza wystawa stała w nowej siedzibie muzeum. Oglądając kilkaset eksponatów i korzystając z licznych prezentacji multimedialnych, można dzięki niej przenieść się w najodleglejsze miejsca globu – wszędzie tam, gdzie dotarli polscy podróżnicy i naukowcy, i samemu nawiązać kontakt z zamieszkującymi je ludami i ich kulturą.

Pomysł na „Polskie poznawanie świata” zrodził się na tle opinii, że historia polskiego wystawiennictwa muzealnego nie obejmuje całościowego podejścia do tematu wkładu Polaków w opisanie świata, a wystawy ilustrują tylko wybrane fragmenty historii eksploracji i to głównie pod kątem prezentacji sylwetek badaczy i pozyskanych przez nich obiektów.

Celem naszej wystawy jest zaprezentowanie zarówno historycznego wkładu Polaków w rozwój nauk, jak i współczesnych badań prowadzonych w różnych miejscach świata. To oczywiste, że z uwagi na olbrzymi zakres materiału, koniecznością stała się selekcja treści wystawy.  W jej konstrukcji uwzględniono więc badania etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne oraz badania nauk pokrewnych. To, w jaki sposób zrealizowaliśmy temat, wynika też z realnych możliwości wystawienniczych muzeum w nowej siedzibie. Materialnemu przekazowi historycznemu w postaci eksponatów towarzyszy na niej element wirtualnego rozbudowanego komentarza. W ten sposób połączyliśmy na wystawie konkretny przedmiot z jego kulturowym i historycznym tłem.

Wystawa stanowi jedynie szkic tematu. Jest raczej impresją dającą do myślenia, skłaniającą do reflekcji i inspirującą do własnych poszukiwań, niż zamkniętą odpowiedzią na pytanie badawcze.

Otwarta od 31 stycznia (wstęp biletowany).

Zdjęcie: Piotr Flaga

Lokalizacja:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.