Przewiń do:

Otwarcie wystawy: Z historii harcerstwa w Żorach

Wystawa zorganizowana we współpracy z żorskim hufcem ZHP z okazji 85-lecia istnienia hufca i 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.  Pokazuje szczegóły harcerskiego życia, mówi o żorskich harcerzach od czasów II RP aż po rok 2018. Oprócz elementów wyposażenia obozowego i umundurowania, pokazuje fotografie i dokumenty z kronik żorskich drużyn. 
Pierwsze drużyny harcerskie powstały w drugiej połowie lat dwudziestych, jednak dopiero w roku 1933 żorskie harcerstwo na tyle okrzepło, że powstać mógł osobny Hufiec ZHP w naszym mieście. W Żorach, podobnie jak i w innych częściach Polski okazało się, że organizacja ta stała się miejscem kształtowania obywatelskich i patriotycznych postaw wśród młodzieży. Czas drugiej wojny światowej pokazał, ze wielu z nich harcerską pracę kontynuowali w konspiracji. Po wojnie struktury żorskiego hufca się odrodziły, jednak w roku 1949 przestały funkcjonować, gdy włączono ZHP do komunistycznej organizacji młodzieżowej ZMP. Harcerstwo  w naszym mieście ponownie pokazało się w latach 50 i 60, jednak samodzielny hufiec ponownie powstał dopiero w latach 70. Od tej pory przechodzi zmienne koleje losu, odnosząc raz to sukcesy (jak np. działalność 90 Harcerskiej Drużyny Wodnej, której członkowie pływali na „Zawiszy Czarnym”), kiedy indziej zaś zmierzając się z takimi problemami, jak pożar budynku, w którym znajdował się Hufiec. W sierpniu 2018 roku 80-osobowa delegacja żorskich harcerzy wzięła udział w ogólnopolskim zlocie ZHP w Gdańsku. 

Oprowadzenie kuratorskie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach. 

Wstęp wolny.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.