Przewiń do:

Zakup kolekcji amazońskiej do zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Miejskie w Żorach otrzymało dofinansowanie na realizację zadania "Zakup kolekcji amazońskiej" ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolekcja amazońska stanowi część kolekcji pozyskanej przez grupę polskich antropologów reprezentujących Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 80. XX wieku. Składa się ze 133 obiektów pochodzących z kultur Panare (110 obiektów), Kofán (22 obiekty) i Sánema (1 obiekt).

Gromadzona była w czasie badań etnograficznych, które miały charakter zarówno poznawczy, jak i kolekcjonerski. W pierwszym przypadku chodziło o poznanie i zrozumienie kultury tubylczej w jej własnym kontekście kulturowym, a w drugim – w oparciu o tę wiedzę – o gromadzenie kolekcji etnograficznej w celu udostępnienia jej w muzeum, w społeczeństwie własnym badacza. Gromadzeniu kolekcji towarzyszyła zawsze świadomość reprezentatywności zbieranych obiektów, ich unikalność oraz ratunkowość wobec zmian kulturowych i procesu globalizacji, jakim były poddawane niektóre z kultur. Obiekty były zbierane w długim przedziale czasowym – kilka tygodni w jednym miejscu - i zawsze były to przedmioty codziennego użytku, których użytkownicy pozbywali się, bo byli w stanie szybko wykonać ich zamienniki. Zebrane obiekty nie są obiektami przypadkowymi, jakie można nabyć na targu, jako wyroby artystyczne lub dla turystów. Stanowią całościowy i kompleksowy zbiór, którego celem była możliwie jak największa reprezentatywność materialna, cechująca daną kulturę.


Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dofinansowanie: 53 112,00 zł
Całkowita wartość: 66 412,20 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.