Przewiń do:

O nowej kolekcji słów kilka...

Miło nam poinformować, że Muzeum Miejskie w Żorach po raz trzeci otrzymało dofinansowanie zakupu muzealiów z programu grantowego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod nazwą „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

Tym razem przedmiotem zakupu jest niewielka kolekcja australijska, na którą składają się przedmioty codziennego użytku, takie jak tłuczek i nóż wykonane z kamienia, narzędzie do wykopywania korzonków, torba plecionka oraz drewniany miotacz oszczepów.

Każdy z obiektów ma interesującą dla kolekcji Muzeum charakterystykę zarówno kulturowo-typologiczną, jak i w niektórych przypadkach estetyczną. Wszystkie są unikatami, obecnie trudno znaleźć ich odpowiedniki w terenie. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji pozostaje wtórny rynek antykwaryczny, z którego też pochodzą nasze nabytki.

Przedmioty opisujące tradycyjną kulturę Aborygenów z Australii może nie wyglądają imponująco, ale mają wielką wartość naukową i muzealną. W przyszłości posłużą do zilustrowania pracy naukowej polskich badaczy Antypodów.

Migracje obiektów aborygeńskich są skrupulatnie obserwowane przez Australijski Instytut Badań nad Aborygenami i Wyspami Cieśniny Torresa (The Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies). Instytucja ta bada i nadzoruje zbiory dziedzictwa kulturowego australijskich Aborygenów i Wyspiarzy Cieśniny Torresa przechowywane w instytucjach zagranicznych. Również nasze zbiory zostały przez Australijski Instytut „prześwietlone”. Efektem jest opinia, że gromadzone przez Muzeum obiekty są pozyskiwane legalnie, z uwagi zaś na ich charakter etnograficzny Instytut nie rości do niej żadnych praw restytucyjnych.



Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.