Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na lipiec 2019.

11 lipca (czwartek), godz. 18:00
On<+=Ona. Konfrontacje 2019 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, połączone z warsztatami monotypii.

On i Ona, porozmawiajmy o nas, a pretekstem do rozmowy niech będą artystyczne wizje obu płci oddane w pracach uczestników kolejnej wystawy w ramach projektu: Konfrontacje. Wszak „człowiek” brzmi dumnie – dla jednych to „prosta sprawa”, dla drugich „dość skomplikowana”. A dla Was? Zachęcamy do udziału również ze względu na towarzyszące spotkaniu warsztaty monotypii, w efekcie których każdy z uczestników zabierze do domu tę jedną, jedyną i niepowtarzalną odbitkę-pamiątkę własnej twórczej refleksji i przebłysku artystycznego geniuszu, który – w co nie wątpimy – stanie się Państwa udziałem. Zapraszamy...
Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach.
Wstęp: 5 zł

18 lipca (czwartek), godz. 18:00
Ptaki w kulturze ludowej

Ptaki, odwieczni towarzysze ludzi – często niezauważalni, choć słyszalni, tuż zza płotu ogródka lub z pobliża – w lesie, bardziej lub mniej skłonni do kontaktów z nami, lub absolutnie nietolerujący naszej bliskości, wyniośle obserwujący nas z wysokości drzew i skał. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego opowiemy o symbolice i roli ptaków w kulturze ludowej. Kurki, kogutki, sroczki, kukułki – kukuurryyku, koo koo, koo, koo… .
Prowadzenie: Małgorzata Dec,
Muzeum Miejskie w Żorach.
Wstęp: 2 zł

25 lipca (czwartek), godz. 18:00
Historia tatuażu euroamerykańskiego

Coraz częściej widoczny na ulicach – kolorowy, mroczny, zachwycający lub odrażający. Bez względu na to, jakie emocje w nas budzi, nikogo nie pozostawia obojętnym. Skąd pochodzi? Kto go przywiózł do Europy? A może od zawsze był częścią naszej kultury? Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone historii tatuażu euroamerykańskiego, gdzie znajdziemy odpowiedź na każde pytanie, które siedzi nam pod skórą!
Prowadzenie: Alicja Maciejewska, Muzeum Miejskie w Żorach.
Wstęp: 2 zł