Przewiń do:

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć uczestników IV Kongresu Afrykanistów Polskich, który od roku 2007 gromadzi specjalistów różnych dziedzin nauki pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat aktualnie prowadzonych badań poświęconych tematyce afrykanistycznej.

Tym razem, to Muzeum Miejskie było wsparciem dla Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego przyjmując rolę gospodarza Kongresu.

Tematyka Kongresu objęła szeroko pojęte spektrum problemów, ponieważ organizatorom zależało, aby było to spotkanie interdyscyplinarne. Chcielibyśmy również, aby formuła Kongresu umożliwiła jego otwarcie dla grona słuchaczy niezwiązanych ze środowiskiem naukowym. Dlatego też, oprócz sesji plenarnych, w programie Kongresu znalazły się wykłady otwarte, które umożliwiły zainteresowanym osobom „spotkanie z Afryką” w jak najlepszej postaci popularno-naukowej.

Obrady kongresowe odbywały się od 26 do 28 listopada 2015 r. w nowym gmachu Muzeum Miejskiego w Żorach. Specjalne tło Kongresu stanowiła wystawa „Polskie poznawanie świata”, której znacząca część nawiązuje do problematyki polskich badań prowadzonych na kontynencie afrykańskim.

Informacją i pomocą uczestnikom służył Komitet organizacyjny w składzie:
przewodniczący – dr Lucjan Buchalik (Dyrektor, Muzeum Miejskie w Żorach),

członkowie:
dr Małgorzata Szupejko (Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN),
mgr Katarzyna Podyma (Zastępca dyrektora, Muzeum Miejskie w Żorach),
Małgorzata Dec (Dział Kultur Pozaeuropejskich, Muzeum Miejskie w Żorach),
mgr Anna Flaga (Dział Promocji i Wydawnictw, Muzeum Miejskie w Żorach).

W pracach Komitetu naukowego udział wzięli:
prof. dr hab. Jacek Pawlik SVD,
prof. dr hab. Jarosław Różański OMI,
prof. dr hab. Ryszard Vorbrich,        
prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski,
dr hab. Jacek Łapott.

Wszystkie szczegóły związane z organizacją Kongresu można znaleźć na oficjalnej stronie www.kongresafrykanistyczny.pl w zakładce archiwum.

Mamy nadzieję, że atmosfera dyskusji sprzyjała wysiłkowi intelektualnemu, a spotkania towarzyskie sprawiły, że pobyt w Żorach będzie dla wszystkich miłym wspomnieniem. Naukową refleksję uwieczni publikacja, którą planujemy wydać w 2017 roku.

Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.