Przewiń do:

Zapraszamy na wystawę online

Wystawa, która od dzisiaj dostępna jest na muzealnych stronach internetowych opowiada o wydarzeniu sprzed dokładnie 30 lat. W niedzielę 27 maja 1990 roku, odbyły się w Polsce jedne z czterech wyborów, które od czerwca 1989 do października 1991 sprawiły, że Polska Rzeczpospolita Ludowa zmieniła się w Rzeczpospolitą Polską.

W wyborach do rad samorządnych gmin, bo takie właśnie odbyły się 27 maja, wybierano radnych, którzy mieli reprezentować swych sąsiadów i uczestniczyć w rządzeniu miejscowością w której mieszkali. I choć wielu wyborców je zlekceważyło (frekwencja wyniosła ok 42 procent), przyczyniły się do wyboru ludzi, którzy wykorzystując uchwalone przez Sejm, kilka miesięcy wcześniej, przepisy o samorządzie terytorialnym, rozpoczęli przebudowę Polski „od dołu”.

Wystawa, z racji swego wirtualnego charakteru, jest wystawą otwartą. Jeżeli ktoś ma w swym posiadaniu zarówno zdjęcia Żor z tego okresu, jak i dokumenty związane z wyborami, czy nawet wspomnienia, które można by spisać – jesteśmy do dyspozycji. Wystawę w każdej chwili można uzupełnić o nowe materiały.

Tomasz Górecki – kurator wystawy
Tatiana Hojczyk – projekt graficzny, realizacja cyfrowa

Link do wystawy wirtualnej: https://muzeum.zory.pl/wystawy-wirtualne/wybory90/

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.