Przewiń do:

Kabylowie (endoetnonim Leqbayel) zaliczani do Berberów, są jednak wyraźnie wyodrębnioną grupą narodową zamieszkującą prawdopodobnie od czasów neolitu obszary górskie w dzisiejszej północno-wschodniej Algierii i przygranicznych terenów Tunezji, tworzą także diasporę we Francji. Trudnią się rolnictwem i rzemiosłem, w którym szczególne miejsce zajmowało garncarstwo.

Ceramika kabylska cechuje się przepiękną urodą, perfekcyjnym wykonaniem wzorów. Może cieszyć oko najwybredniejszych estetów, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem zachodnich kolekcjonerów (podobnie jak ich srebrna biżuteria). Przede wszystkim jednak wyróżnia się oryginalnym sposobem zdobienia, wykorzystuje i przekształca wzory antyczne. Jest to domena kobiet, które przekazują sekrety dekoracji geometrycznych a pokolenia na pokolenie. Zdobią nimi talerze, świeczniki, amfory a także na ścianach domów lub wyszywane na ubraniach (kaftany, szaliki, burnusy), kolorystyka tkanin (szerokich szali) różni się w zależności od wsi.

Można zaryzykować twierdzenie, że ceramika kabylska jest istotnym elementem ich tożsamości. Kabylowie mieszkający w Paryżu bardzo chętnie mówią o swojej ceramice jako czymś bardzo charakterystycznym dla ich kraju. Z dumą opowiadają o pięknie ich ceramiki, bez problemu wymieniają najważniejsze ośrodki garncarskie w Kabylii. Ceramika jest dla Kabylów tym co szkło herackie dla Afgańczyków.


Reprezentują ją świeczniki, dzbany, misy, wazony jak również inne naczynia o przeznaczeniu użytkowym i dekoracyjnym. Wszystkie barwiono kolorową polewą, a następnie wypalano i dodatkowo pokrywano cienką warstwą szkliwa. Niezależnie od przeznaczenia przedmiotu zawsze stosowano trzy kolory: żółty, czerwony i czarny. Barwy te tworzyły geometryczny, precyzyjny wzór, będąc charakterystycznym znakiem rozpoznawczym kabylskich wyrobów garncarskich. Do ciekawszych wyrobów zaliczają się też noże zdobione geometrycznymi wzorami na rękojeści, czy wyroby jubilerskie ze srebra.


Ceramika kabylska wykorzystuje i przekształca wzory antyczne. Jest to domena kobiet, które przekazują sekrety dekoracji geometrycznych a pokolenia na pokolenie. Zdobią nimi talerze, świeczniki, amfory a także na ścianach domów lub wyszywane na ubraniach (kaftany, szalikach, burnusach).

________________________________

Zakup dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów "Rozbudowa zbiorów muzealnych”.


Sygnatury obiektów: MŻo/A/3967 – MŻo/A/3977


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.