Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na luty 2019.

PROGRAM

14 lutego (czwartek), godz. 18:00
Niewiasta, białogłowa, kobieta. 

Rzecz będzie o damach w Żorach przed wiekami
Śladami żorskich zabytków

Jak nazywano w Średniowieczu płeć piękną? A co ważniejsze, jak ją traktowano i jaka była jej rola w społeczności? Czy wiadomo coś o kobietach mieszkających w dawnych Żorach i o tym czy były wśród nich takie, które miały wpływ na bieg historii? Spotkanie na ten temat poprowadzi Tomasz Górecki (Muzeum Miejskie w Żorach).

Wstęp: 2 zł  


24 lutego (niedziela), od 14:00 do 18:00
747. rocznica założenia miasta Żory

Drodzy mieszkańcy, Szanowni zwiedzający

Z okazji Urodzin Miasta, zapraszamy do Muzeum. Wystawy stałe: „Nasza tożsamość” i „Polskie poznawanie świata”, w miejskie urodziny oglądać będziecie mogli Państwo za darmo. Niedziela sprzyja spacerom i rodzinnym wyjściom na miasto, zapraszamy więc od 14:00 do 18:00 (ostatnie wejście z oprowadzającym – o godz. 17:00).

 

28 lutego (czwartek), godz. 18:30
Foto Szczepański – sztuka dawnej fotografii.
Żorzanie, przyjdźcie i rozpoznajcie się na starych zdjęciach
Wernisaż wystawy


Bez telefonów komórkowych, bez cyfrowego makijażu i programu graficznego. Za to z drewnianym aparatem, wywoływaczem, utrwalaczem i pulpitem z ołówkami i pędzlami. Wszystko w czerni i bieli. Tak jeszcze całkiem niedawno wyglądała praca fotografa. Katarzyna (1927–2008) i Władysław (1922–1981) Szczepańscy przez ponad 30 lat fotografowali mieszkańców Żor w ich najważniejszych chwilach. Uwieczniali też odradzające się po wojnie miasto.
Zapraszamy na wystawę, na której zobaczyć będzie można „dawnych” żorzan i fotograficzne atelier Szczepańskich z dawnych lat. To studium zwyczajów związanych z fotografowaniem i zachowań fotografowanych w niecodziennym otoczeniu, jakim było fotograficzne atelier. Bywają radośni, onieśmieleni, zadowoleni i bardzo poważni. To też świetna dokumentacja mody z lat 50. do 80. – ślubnych kapeluszy, męskich butów na koturnie czy much w grochy.
Wystawa ilustruje proces „produkcji” zdjęć od kuchni – od przygotowania negatywu do wykonania pozytywu, czyli zdjęcia z uwzględnieniem niezbędnego retuszu, wywołującego dziś uśmiech u przyzwyczajonego do „upiększających” aplikacji współczesnego pokolenia.
Firma Foto Szczepański rozpoczęła działalność w 1949 roku i przez kolejne dziesiątki lat uwieczniała żorzan podczas ślubów i wesel, chrztów, roczków, komunii. Przez pierwszą dekadę zakład działał przy ulicy Armii Czerwonej 8 (dzisiejsza ulica Szeroka). Katarzyna i Władysław Szczepańscy zbudowali w tym czasie dom na gruzach żorskiego Rynku. Był to pierwszy budynek w powojennej zabudowie Rynku i od 1959 roku, to tam zaczęli mieszkać i pracować. Do dziś w tym miejscu mieści się zakład fotograficzny, prowadzony przez kolejne pokolenia rodziny.
Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały wykonane z negatywów powstałych w Foto Szczepański, z tego atelier pochodzą też eksponaty – dawne oprzyrządowanie i sprzęt fotograficzny. Plakat wystawy przygotowała tworząca w Warszawie i Berlinie kolażystka – Marta Janik. Kuratorem wystawy jest Jacek Struczyk, kierujący Działem Historii i Kultury Regionu Muzeum w Żorach.

Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.