Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na październik 2018

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Program wydarzeń na październik 2018

4 października (czwartek), godz. 18:00
„Świat japońskich kobiet oczami polskiego mężczyzny”

Spotkanie w ramach projektu: Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości.

O współczesnej sytuacji japońskiej kobiety w zderzeniu z popularnym stereotypem Japonki opowie wieloletni dyrektor  Instytutu Polskiego w Tokio, Jarosław Błaszczak.

Wstęp: 1 zł.

 

 

18 października (czwartek), godz. 18:00
Ballada o czołgu…

Spotkanie w ramach cyklu: Żorskie wspominki.

Przepraszam, staje Pan koło czołgu? – takie oto pytanie pasażerów do kierowcy pekaesu podążającego w kierunku Żor w latach 80. ubiegłego stulecia było zasadnicze, ponieważ porządkowało przestrzeń i wyznaczało punkt zborny na mapie miasta. Ciotka, wujek, babcia czy dziadek przyjeżdżający do Żor nie musieli się o nic martwić. Musieli tylko wysiąść koło czołgu… Koło czołgu, czyli gdzie? 

Zapraszamy na wspominki o żorskim pomniku, który strącony z cokołu przed niespełna 20 laty ciągle żyje i funkcjonuje w tym co myślimy i jak mówimy o naszym mieście.

Prowadzenie: Jacek Struczyk, Muzeum Miejskie w Żorach.

Wstęp: 1 zł.

 

25 października (czwartek), godz. 18:00
„Artylerzyści z żorskiego garnizonu”

Spotkanie w ramach projektu: Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości.

Przez siedemnaście lat, od 1922 do 1939 roku w Żorach stacjonował II dywizjon 23 pułku artylerii lekkiej. Przez żorski garnizon przewinęło się wiele roczników żołnierzy z całej Polski. Jak wyglądała ich służba, życie codzienne, rozrywki, wyjazdy na poligon? Kto nimi dowodził? Jakim wyposażeniem dysponowała żorska artyleria i jak potoczyły się jej wojenne losy? Co się stało z budynkami żorskiego garnizonu? Czy współcześnie się kultywuje tradycje tej jednostki? Posłuchajmy. 

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach.

Wstęp: 1 zł.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.