Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na wrzesień 2018

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Program wydarzeń na wrzesień 2018

1 września (sobota), godz. 10:00
„Światło przemienione. Witraż jako zjawisko w historii sztuki”

Projekt: „Światło. Wymiar ekspresji artystycznej”, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach.
Kiedy światło przenika misterną konstrukcję ze szklanych płytek, obraz kreślony ich kształtem dociera do wnętrza duszy. Tak można by powiedzieć o relacji, jaka zachodzi pomiędzy dziełem a jego odbiorcą. Autor dzieła stoi zawsze na drugim planie, choć to on podejmuje tak trudne wybory, jak kształt linii, barwa czy chociażby rodzaj szkła. 
Wstęp wolny.

7 września (piątek), godz. 18:00
Otwarcie wystawy ZHP. Z dziejów żorskiego harcerstwa

Muzealna Misja Patriotyczna
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach.
Wystawa zorganizowana we współpracy z żorskim Hufcem ZHP z okazji 85-lecia istnienia hufca i 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Pokazuje szczegóły harcerskiego życia, mówi o żorskich harcerzach od czasów II RP aż po rok 2018. Oprócz elementów wyposażenia obozowego i umundurowania, pokazuje fotografie i dokumenty z kronik żorskich drużyn.
Wstęp wolny.

8 września (sobota), godz. 18:00
„Śladami żorskiej niepodległości”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach.
O wybranych postaciach żorzan zasłużonych w niepodległościowej historii miasta. Zapraszamy do wysłuchania opowieści pełnej dramatycznych zwrotów i nietuzinkowych bohaterów. 
Wstęp: 1 zł.

9 września (niedziela), godz. 16:00
„Niepodległościowa przechadzka śladami żorskich zabytków, tropem historycznych ciekawostek”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Zapraszamy na spacer z historią w tle. Naszym przewodnikiem po miejskich zakamarkach dziejów będzie Jan Delowicz. Zapraszamy rodzinnie i indywidualnie. Zbiórka – w Muzeum i dalej w trasę… 
Wstęp: 1 zł.

15 września (sobota), godz. 17:00, Muzeum Miejskie Garnizon, Galeria StrefArt, Altana – oprowadzenie kuratorskie po wystawie zbiorowej: Provoke 2.0 (część druga).
Festiwal Fotografii Plener: www.festiwalplener.zory.pl
Festiwal Fotografii Plener 2018 w części głównej odbywać się będzie w terminie od 14. do 19 września (wernisaże, spotkania, wykłady i warsztaty). Wystawy i oprowadzenia kuratorskie potrwają od 14 września do 15 października. Szczegółowe informacje: www.festiwalplener.zory.pl

15 września (sobota), godz. 18:00
„Niepodległość w Żorach”

Europejskie Dni Dziedzictwa
O najważniejszych wydarzeniach pierwszej polowy XX wieku i tym, jak wpłynęły one na politykę, gospodarkę i życie mieszkańców Żor opowie Tomasz Górecki. Zapraszamy na spotkanie.
Wstęp: 1 zł. 

16 września (niedziela), godz. 16:00
„Niepodległość. Wejdź w to”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak, Muzeum Miejskie w Żorach. 
Gra rodzinna oparta o wiedzę z zakresu historii miasta i tematyki niepodległościowej; historia miasta i państwa „na wesoło”. Zapraszamy dzieci z rodzicami, babcię i dziadka też. 
Wstęp: 1 zł.

17 września (poniedziałek), godz. 18:00.
Wykład: Fotografia japońska. Album – Monika Kozień, Muzeum Fotografii w Krakowie.

Festiwal Fotografii Plener: www.festiwalplener.zory.pl

19 września (środa), godz. 13:00
Fotografia jako instrument do badań etnograficznych, na podstawie zdjęć wykonanych przez Bronisława Piłsudskiego – świata Ajnów…

Festiwal Fotografii Plener: www.festiwalplener.zory.pl
O znaczeniu fotografii jako metody dokumentacyjnej w trakcie badań terenowych opowie dr Lucjan Buchalik.

26 września (środa), godz. 16:00
Gawęda harcerska. Spotkanie z Jerzym Kamockim. 

Muzealna Misja Patriotyczna
Wyjątkowy gość na okoliczność 85-lecia Żorskiego Hufca. Spotkanie z Januszem Kamockim – żołnierzem AK, etnografem, harcerzem, działaczem niepodległościowym..
Wstęp: 1 zł.

 

27 września (czwartek), godz. 18:00
Zagadki żorskiego herbu (i nie tylko...) 

Muzealna Misja Patriotyczna
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach. 
Co oznaczają figury na herbie miasta? Kto je zatwierdził? Czy w średniowieczu sądzono i skazywano u nas przestępców? O czym mówi nieznany do tej pory w Żorach dokument z książęcej kancelarii? 
O tym wszystkim na kolejnym spotkaniu z cyklu „Śladami żorskich zabytków”. Tomasz Górecki spróbuje odpowiedzieć na te pytania i przedstawić nowe, nieznane fakty z historii miasta.
Wstęp: 1 zł.

30 września (niedziela), godz. 16:00
Kultura dla seniorów

Ogólnopolska akcja: 60+Kultura. 
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy: Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano, w towarzystwie jej kuratora, dr. Lucjana Buchalika, który odsłoni Państwu kulisy powstawania wystawy etnograficznej. 
Intencją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, by seniorzy mogli odwiedzić placówki kulturalne na terenie całego kraju, bezpłatnie lub nabyć bilet wstępu za symboliczną kwotę. W ramach akcji: 60+Kultura, seniorzy będą mieli unikalną okazję przekonać się, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki.
Wstęp dla seniora: 1 zł.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.