Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na październik 2021.

PROGRAM

Do 17 października oglądać można wystawę: L` Art. Re-Nouveau. Nowa sztuka Montceau-Les-Mines

Wystawa prezentuje prace 25 artystów z zaprzyjaźnionego z Żorami francuskiego miasta Montceau-Les-Mines w Burgundii, wykonane w różnych technikach malarskich, graficznych, fotograficznych i rzeźbiarskich. Bilet wstępu: 5 zł (w poniedziałki – wstęp bezpłatny)

Partnerzy: Urząd Miasta Żory, Merostwo Montceau-Les-Mines, Stowarzyszenie Partnerstwo Montceau-Żory, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA

Wystawie „Nowa / Sztuka / Montceau-Les-Mines” towarzyszy (mniejsza i o innym charakterze) wystawa: „Polacy w Zagłębiu Górniczym Montceau-Les-Mines 1919–1939”. Opowiada o pierwszych 20. latach życia Polaków w Montceau, którzy przyjechali tu do pracy w kopalniach. Są zdjęcia, wycinki prasowe, informacje i ciekawostki – ujęte zgrabnie w ramy plansz – do obejrzenia w sali konferencyjnej. To dobry wstęp do SZTUKI w naszej galerii wystaw czasowych – i popatrzeć można i poczytać troszkę. Jej przygotowaniem na potrzeby Muzeum w Żorach zajęła się Tatiana Hojczyk z muzealnego działu promocji i wydawnictw. Autorami wystawy są animatorzy partnerstwa Montceau–Żory i serwisu respol71.com: Christiane Duda i Gérard Soufflet.


3 i 17 października (niedziela), godz. 16.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: L` Art. Re-Nouveau. Nowa sztuka Montceau-Les-Mines, dr Anna Flaga

Wystawa stanowi element współpracy miast partnerskich Montceau-Les-Mines i Żor.

Wstęp wolny, czas trwania: 1 godz.


14 października (czwartek), godz. 17.30
Żory w powstaniach śląskich

Zmobilizowane 2 maja 1921 roku oddziały powstańców, w nocy z 2. na 3 maja zostały skoncentrowane wokół Żor i dokładnie o północy podjęły walkę o miasto, pod dowództwem Nikodema Sobika. Były to jednostki, które następnie weszły w skład II pułku piechoty żorskiej. Po zdobyciu miasta i pozostawieniu w nim oddziałów tyłowych, jednostki te wyruszyły na Rybnik i Paruszowiec – to zaledwie kilka faktów z historii miasta w czasach powstań śląskich, a już brzmi ciekawie. Po więcej serdecznie zapraszamy na spotkanie.

Prowadzenie: Tomasz Górecki.

Wstęp wolny


14 października (czwartek), godz. 18.00
Audycja w Radio Żory

W internetowym Radio Żory, w ramach cyklu: Czwartek z Kulturą rozpocznie się audycja z udziałem Małgorzaty Dec i Alicji Maciejewskiej z Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego w Żorach. Audycję poprowadzi Agnieszka Kraińska.

Zapraszamy na: radiozory.pl


21 października (czwartek), godz. 17.30
… i opowiadali ciotka

Spotkanie autorskie z Zofią Przeliorz, dla którego pretekstem będzie jej najnowsza książka „Dusza starego domu”. Zapraszamy Państwa na wyjątkową opowieść, która przeniesie Was do świata własnego dzieciństwa – do kuchni babci, na ławeczkę dziadka… Pozwólmy sobie na chwilę wytchnienia i wspomnień.

Prowadzenie: Joanna Cyganek i Marietta Kalinowska-Bujak

Wstęp wolny


22 października (piątek) – 2 grudnia
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy

„Światło w Szczelinach. Być kobietą podczas Holokaustu”

Wystawa przygotowana została przez Wydział Muzealny Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Kuratorką jest Jehudit Inbar, polskie tłumaczenie wykonały Katarzyna Czerwonogóra i Ewa Lutkiewicz.

Prezentuje sylwetki dziewięciu kobiet, które reprezentują różne doświadczenia Holokaustu i których historie ilustrują dylematy i trudne wybory towarzyszące kobietom w tym dramatycznie trudnym okresie.

Wstęp wolny


28 października (czwartek), godz. 17.30
Dlaczego ludzie potrzebują masek? Czym jest maska w kulturach świata?

O nowej kolekcji w zbiorach muzeum: unikatowych maskach afrykańskich Jacka Łapotta.

Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik

Wstęp wolny


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.