Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na listopad 2021


PROGRAM


3 listopada (środa), godz. 17.30
MASKA, otwarcie wystawy – z udziałem prof. Jacka Łapotta 

(Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Polskie poznawanie świata 

Kolekcjonować można właściwie wszystko – począwszy od guzików i pocztówek aż po cenne obrazy i drogie samochody. Kolekcje bywają też różne pod względem swojej obszerności; czasem dają się schować w niewielkiej szkatułce, innym razem nie pozwalają domknąć drzwi prowadzących na strych. 

Jednak tym, co łączy wszystkie obiekty w kolekcji bez względu na ich różnorodność jest człowiek: k o l e k c j o n e r.  A zatem ten, którego zamysł, poczucie estetyczne, a także możliwości finansowe wpływają na dobór kolejnych obiektów, nadając tym samym kształt całej kolekcji.

Na wystawie „Maska” prezentujemy niezwykłą kolekcję prof. Jacka Łapotta, afrykanisty, człowieka pełnego pasji, który niemal całe swoje życie poświęcił Afryce i różnorodności kulturowej zamieszkujących ją ludów.

Na kolekcję tę składa się zbiór ponad sześćdziesięciu masek pochodzących z terenów Afryki Środkowej i Zachodniej. Wszystkie obiekty zostały pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w ich stylistyce, technikach i materiałach zastosowanych do wykonania masek. 

Kuratorki: Małgorzata Dec, Alicja Maciejewska

Wstęp wolny


18 listopada (czwartek), godz. 17.30
Opowieści w cieniu baobabu: „O  hienie i małpie”
Muzeum dla dzieci i rodziców

Umiejętność opowiadania jest niezwykle ważna – w Afryce często była jedynym sposobem utrwalenia i przekazania wiedzy o przeszłości i tradycji. Opowieść afrykańska to sposób na poznanie świata i rządzących w nim reguł. Posłuchajmy opowieści o hienie i małpie, które razem wybrały się w podróż. Jak to się stało, że  ich drogi rozeszły się na zawsze? Dlaczego w przyjaźni ważna jest lojalność, a kłamstwo nie popłaca? I z czego śmieje się hiena, i czy da się ją polubić?

Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak

Zajęcia obejmują część warsztatową.

Bilet wstępu: 10 zł (opiekunowie nie płacą).


18 listopada (czwartek), godz. 18.00
Muzealny czwartek w Radio Żory
radiozory.pl

Zachęcamy do wysłuchania audycji. Gościem prowadzącej, Agnieszki Kraińskiej, będzie dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, który opowie o najnowszych nabytkach Muzeum z kolekcji prof. Jacka Łapotta, unikatowych maskach afrykańskich – przedmiotach kultu i dziełach sztuki.


21 listopada (niedziela) 2021, godz. 16.00 
Nasza tożsamość od kuchni, czyli kurator prawdę ci powie… 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy”. 

Naszą tożsamość najczęściej dookreślają potrzeby dnia codziennego i najbliższe otoczenie. Dopiero konfrontacja ze światem zewnętrznym, bez znaczenia jak odległym, zwraca naszą uwagę na kwestię „kim jestem?”. Europa zmieniająca się, migrująca, borykająca się z problemami, to Europa również naszego najbliższego otoczenia. Szukamy argumentów i wykładni naszego jestestwa. „Nasza tożsamość” jest próbą wyjścia naprzeciw takim poszukiwaniom. Mówi o tożsamości miejsca i ludzi, ale próbuje również uchwycić aspekt tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Ekspozycja wędruje w czasie, ilustrując wątki życia codziennego związane z kolejnymi pokoleniami. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia współczesności – tu i teraz stanowi punkt wyjścia do rozważań.

W 2017 roku wystawę nagrodzono najważniejszą nagrodą muzealniczą w Polsce – „Sybillą”

Oprowadzenie: Jacek Struczyk. 

Czas trwania: 1 h

Bilet wstępu normalny: 7 zł; ulgowy: 5 zł


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.