Przewiń do:

Agnieszka Sejud, Karolina "Wojtas KWAS issue 3 amok", prezentacja wydawnictwa

edynym wrogiem, z jakim kiedykolwiek będziesz miała do czynienia, jest lęk. W czasach, gdy napięcie sięga zenitu, gdy nie tylko nie ma żadnej pewności, ale istnieje wiele realnych zagrożeń zdrowia i życia i co gorsze są one uświadomione. Nie możesz od niego uciec, ale możesz stawić mu czoła i go pokonać. Niebezpieczeństwo czai się za rogiem, zło daje otwarcie swój popis i nikt nie może go zatrzymać (nie chce, nie ma czasu, nie może, to nie jego sprawa), poszukujemy wytchnienia totalnego, odcięcia się, wpadamy w amok, byle tylko zapomnieć o kruchości życia. Dlatego powiedz mi: Jaki jest Twój kolejny problem do rozwiązania? Nowe uzależnienia, zakupoholizm, miłość, podróże, nowi znajomi. Bądź inteligentniejsza od norm, w których się urodziłaś. Robimy wszystko, by poczuć ulgę i by zapomnieć o przemijaniu, wojnie, chorobach, inflacji, rządzie. Smartfony. Muzyka, dopamina, cukier, doświadczenia, najlepiej intensywne, mocne. I teraz, natychmiast. Narkotyki, seks, pieniądze, dzieci. Byle szybko, by zapchać dziurę i było o czym mówić. Konsumpcja. A jeśli to nie pomoże, to więcej dzieci, rozwodów, nowych żon, domów. Najbardziej żałują ci, którzy myśleli, że mają jeszcze czas. Czy życie polega na ucieczce od niewygody i pogoni za przyjemnością? Spełnianiu potrzeb ciała, rozumu i ducha. To wszystko? Dokąd zaprowadzi nas ucieczka od bólu i gonitwa za spełnieniem? Wybierz czynność, którą robisz kilkukrotnie każdego dnia, np. otwieranie drzwi. Przez cały dzień, za każdym razem, gdy dotykasz klamki, aby otworzyć drzwi, zatrzymaj się na chwilę i bądź świadoma tego, gdzie jesteś, jak się czujesz w tym momencie i dokąd prowadzą Cię drzwi. Jutro idę na terapię, hehe.


Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego 2022 r.


Agnieszka Sejud to artystka wizualna żyjąca i mieszkająca w Polsce, absolwentka fotografii w czeskiej Opawie, magistra prawa. W swojej praktyce używa głównie fotografii, cyfrowego i analogowego kolażu, tworzy książki i ziny, prace video i instalacje. Sejud używa różnych mediów, by eksplorować składniki swojej tożsamości, idee wolności jednostki i systemy opresji, które tę wolność ograniczają. Deformuje i dekonstruuje obrazy, aby osiągnąć swoje cele, miesza fikcję z rzeczywistością. Jej prace są często performatywne i polityczne, balansują pomiędzy sztucznym i naturalnym. Laureatka i finalistka wielu konkursów, takich jak Paris Photo-Aperture Foundation Photobook Award, Kassel Dummy Award, Fotograficzna Publikaca Roku, New East Photo Prize. Sejud pokazywała swoje prace w Polsce i za granicą, na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Odessie, Atenach i wielu innych miejscach.

Karolina Wojtas (ur. 1996) jest fotografką, absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się w niej dzieckiem – pobawić się, porzucać i pobazgrać.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.