Przewiń do:

Dedykowana Fritzowi Bimlerowi „Ławeczka”, na której przysiąść będzie można pod koniec września, to część większego projektu pn. „Porozmawiajmy o tożsamości”

Zapowiada stworzenie „miejskiego parku rzeźb” – syntetycznego obrazu historii Żor i jego mieszkańców. Mają być to rzeźby, których bohaterami będą żorzanie, m.in. rzemieślnicy i artyści, którzy nadali miastu charakter i dzięki którym wciąż może ono inspirować.

 

Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Fritz Bimler urodził się w Żorach, w 1890 r. Studiował w Królewskiej Akademii Bawarskiej  – historię sztuki, malarstwo, rysunek i anatomię. Malował m.in. śląskie pejzaże przemysłowe, krajobrazy Beskidów i drewniane kościółki. Był mistrzem portretu. W 1958 r. wyjechał z Polski jako przesiedleniec. Zmarł 8 lat później w Monachium.

Lokalizacja „Ławeczki Bimlera” – stanie przy trakcie ul. Ks. Klimka jak nowej – jest nieprzypadkowa i stanowi komentarz do tematu namalowanej przez niego akwareli  przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba (w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach). Rzeźba – odlew w brązie – powstaje w pracowni Tomasza Wenklara z Tychów.

 

Partnerami w projekcie są: Gmina Miejska Żory i Muzeum Miejskie w Żorach. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.