Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na listopad 2022

5 listopada (sobota), godz. 16.00
Kościół pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Wykład: dr Wojciech Schäffer
Z XVII wieku księga chrztów Niewinniątek w Żorach, ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach
„Z miasta Żarów, ja ksiądz Marcin Molicer, fararz kościoła ss Aposztolow Philippa i Jakoba w mieście Żarzech: okrzciłech Niewinniątko dnia 11 miesiąca [pomuniłego] z rodziców Jakoba Fendreczka y małżonki jego [...], któremu gmiano dano Jerzy.
Kmotrowie Jerzy Śmieszek i Katarzyna Lataniczka”.
Oto jeden z wpisów w księdze metrykalnej Żor, z 1629 r. To obecnie jeden z najstarszych tego typu zabytków w naszej diecezji, pisany w języku staropolskim z łacińskimi wtrąceniami. Ma wyjątkową oprawę, której blask przywrócono niedawno, na ile to było
możliwe, w pracowni konserwatorskiej. Jej zdobienia wykonano specjalnymi radełkami introligatorskimi i wzbogacono emblematami Ojców Kościoła. W konserwacji znajdują się jeszcze dwie księgi żorskie: chrztów – obejmująca lata od stycznia 1681 do grudnia 1736 r., i pogrzebów – z czasu od 1736 do 1763 r.
Wstęp wolny.

5 listopada (sobota), godz. 12.00
O roślinach i zwierzętach zaklętych w kamień 

Przypomnimy sobie, skąd się bierze węgiel i  jaką rolę odegrał w historii ludzkości? Opowiemy sobie, czym jest ślad węglowy i jak zmienia się świat? Dużo mówić będziemy o roli roślin i zwierząt w codziennym życiu. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty plastyczne.

Czas trwania: 1,5 h–2 h

Wstęp wolny


12 listopada (sobota), godz. 12.00
Odkrywamy świat tajemniczego azjatyckiego ludu Ainów, który zachwycił młodego Bronisława Piłsudskiego, jednego z bohaterów muzealnej wystawy „Polskie poznawanie świata”. Opowiemy Państwu o tułaczych losach Bronisława i dlaczego Ajnowie nazywali go Starszym Bratem. Poznacie też piękną baśń ajnuską, która głęboko zapada w serce. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty plastyczne.

Czas trwania: 1,5 h–2 h

Wstęp wolny


1 sierpnia – 13 listopada
Ewa Rotter Płóciennikowa. Malarstwo i rysunek. Retrospektywa
Artystka maluje w technice suchej pasteli. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegami jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu. Liryzm krajobrazów umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone
mianem „luźnych zapisków”. Autorka rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli. Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka, dr Anna Flaga – charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne...
Bilet wstępu: 5 zł

19 listopada (sobota), godz. 10.30
Afrykańskie trele.
Opowieści w cieniu Baobabu
Muzeum dla dzieci i rodziców
Zmienimy perspektywę
Z zadartymi w górę głowami spróbujmy wypatrzyć szybujące po afrykańskim niebie ptaki. Nadstawimy uszu, by w ptasich trelach, świstach, pohukiwaniach, ćwierkach, kwakach, gęganiach i klekotach usłyszeć kolejną fascynującą opowieść. Do wspólnego słuchania i tworzenia zapraszamy dzieci z opiekunami.

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godz.
Prosimy o rezerwację, tel. 32 43 43 714 w. 201
Bilet wstępu: 10 zł ( opiekunowie nie płacą)


A na niebie baranki i wata cukrowa...
Zapraszamy w terminie do 10 listopada na oprowadzanie po wystawie malarstwa i rysunku Ewy-Rotter-Płóciennikowej, połączone z warsztatami dla dzieci młodszych: przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Dzieci lubią malować chmury, na różowo na przykład. Zajęcia obejmują oprowadzanie po wystawie i zapoznanie się z techniką pasteli.
Prowadzenie: dr Anna Flaga, Marietta Kalinowska-Bujak.
Zajęcia trwają ok. 1,5 godz.
Wstęp: 10 zł, opiekunowie nie płacą. Prosimy o rezerwację , tel. 32 43 43 714 w. 201.

Obraz myśli
Zachęcamy do udziału w zajęciach grupy zorganizowane dzieci starszych i młodzieży – uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, liceów i techników. Zajęcia obejmują oprowadzanie po wystawie i warsztaty artystyczne. Ich uczestnicy podejmą próbę oddania na papierze swoich emocji. Inspiracją prac będą rysunki Ewy Rotter-Płóciennikowej.
Prowadzenie: dr Anna Flaga.
Zajęcia trwają ok. 1,5 godz.
Wstęp: 10 zł, opiekunowie nie płacą.
Prosimy o rezerwację , tel. 32 43 43 714 w. 201.


„Jesienny spacer w murach i poza murami”
Zapraszamy w terminie do 13 listopada.
Zaczynamy od spotkania na wystawie malarstwa i rysunku Ewy Rotter-Płóciennikowej – artystki, która w swej twórczości czerpie inspirację z pejzażu miejskiego, tym razem zobaczymy znane miejsca nasycone artystyczną uważnością. Po czym, odpowiednio
nastrojeni wyruszymy do eksplorowania zewnętrznej rzeczywistości, w pośpiesznej codzienności nie obdarzanej należytą uwagą i zazwyczaj mijanej bezwiednie. Proponujemy spacer, w trakcie którego najciekawsze miejsca starówki odkryją przed nami swoje tajemnice.
Czułym wzrokiem będziemy odtąd spoglądać na mury przetykane w warstwach cegieł opowieściami wielu pokoleń. 750 lat historii miasta to ogromne inspirujące bogactwo przyszłości.
Przechadzka trwa ok. godziny.
Zapraszamy spacerowiczów w grupach w każdym wieku.
Prosimy o rezerwację terminu, tel. 32 43 43 714 w. 201.
Bilet: 10 zł


26 listopada (sobota), godz. 12.00
Barbórka

Barbórka – to tradycyjne śląskie święto, Święto Górników. Tradycja obchodów wciąż żyje na Śląsku, choć to jeden z najbardziej nowoczesnych i uprzemysłowionych regionów Polski. Będą śląskie zabawy i piosenki, a także tradycyjne śląskie smakołyki – podzielimy się przepisami.

Czas trwania: 1,5 h–2 h

Wstęp wolny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.