Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na maj 2022

PROGRAM

2 maja (poniedziałek), godz. 12.00
„Tam dom twój, gdzie serce twoje” – wspólne malowanie flagi
Muzeum Miejskie w Żorach

Happening artystyczny

Flagi Pani Flagi mają swój ciąg dalszy. Pierwsze dni maja to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków. W drugim dniu miesiąca celebrujemy istnienie jednego z najważniejszych elementów składających się na naszą tożsamość. Powiewająca na wietrze biało-czerwona flaga przypomina nam o wartościach, które wspólnie wyznajemy. Celem akcji jest utrwalanie więzi łączących mieszkańców Żor i przesłanie nadziei w, jak się zdaje, coraz cięższych czasach. Zapraszamy do współtworzenia dzieła, również gości z Ukrainy.

Wspólna flaga, którą stworzymy, będzie nie tylko wyrazem nadziei z jaką patrzymy w przyszłość. Stanie się także zapisem najnowszej historii naszego miasta. Jej powierzchnię pokryją obrysy dłoni większych i mniejszych, polskich i ukraińskich. A w nich – imiona i nazwy miast, z które kochamy i ważnych dla nas miejsc.

W tym dniu przed Muzeum powiewać będzie flaga Anny Flagi odnosząca się do aktualnych wydarzeń w Ukrainie. Tym razem Anna Flaga podejmie wyzwanie artystyczne, walcząc w imię wolności w sobie właściwy sposób.

Wstęp wolny


10 maja, godz. 19.00
Kościół pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba „Laudate Dominum”
Koncert w wigilię Święta Ogniowego

Występują: Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żorach pd. Macieja Cisowskiego, Schola Cantorum Sariensis – dyrekcja: Ewa Dyrda, Dagmara Świtacz – sopran, Krzysztof Walczak – organy.

O wielkich pożarach, które naznaczyły historię Żor i genezie Święta Ogniowego opowie Tomasz Górecki z Muzeum Miejskiego w Żorach.

Wstęp wolny


11 maja (środa), godz. 18.00
„Misja PRZETRWANIE”. Spotkanie z Navalem

Powódź, epidemia, wojna – takie rzeczy dzieją się naprawdę. Co zrobić, jak się zachować, jak przeżyć? - opowie Naval. Były operator jednostki wojskowej „Grom”, pisarz i podróżnik.

Prowadzenie: Tomasz Górecki

Wstęp wolny


14 maja (sobota), w godz. 16.00–24.00
NOC MUZEÓW

W programie m.in. koncert Kasi Gacek-Dudy (etniczna muzyka świata)

Więcej informacji: muzeum.zory.pl

ZAPRASZAMY


19 maja (czwartek), godz. 17.30
Po co nowoczesnemu miastu konserwator zabytków?

Spotkanie z Ewą Pańczyk, Miejską Konserwator Zabytków w Żorach.

Wstęp wolny


28 maja (sobota), godz. 10.30
Opowieści baobabu: Troskliwa pasterka i zachłanna hiena

Muzeum dla dzieci i rodziców

Nie ulega wątpliwości, że za wyświadczoną przysługę można oczekiwać wdzięczności. Nie należy jednak zbytnio nadużywać czyjejś życzliwości. Opowieść którą poznamy pokaże, czym może zakończyć się zbytnia zachłanność.

W trakcie warsztatów powstaną kolejne afrykańskie zwierzęta. Zapraszamy dzieci z opiekunami do wspólnego twórczego działania.

Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak

Wstęp: 10 zł (opiekunowie nie płacą za wstęp)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.