Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na sierpień 2023

Nasza tożsamość – zapraszamy na wystawę

Zapraszamy na wystawę Nasza tożsamość – stałą ekspozycję Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego w Żorach. Wystawa stanowi refleksyjną podróż w czasie i przestrzeni. W czasie wędrówki przez kolejne sale ekspozycyjne odkrywamy nie tylko nowe obrazy, podlegamy naukowemu  tajemniczeniu, ale przede wszystkim zbieramy okruchy mozaiki tożsamościowej. Poprzez kolejne odsłony ekspozycji poznajemy odpowiedzi na pytania: Skąd się wywodzimy? Jakie są nasze korzenie? Kim jesteśmy?

Bilet normalny: 10 zł, ulgowy: 7 zł


Na muzealnym kocyku

Koc jest trochę jak zaczarowany dywan. Można wziąć go pod pachę i rozłożyć w różnych przyjemnych miejscach: na podłodze w pokoju, na złocistym piasku czy pachnącej trawie; można schronić się przed największym upałem robiąc namiot przy drzewie. Na porządnym kocu zmieści się wiele osób, a prócz tego: bierki, skakanki, wiatraczki, nie wspominając o kamyczkach, patyczkach i innych podwórkowych skarbach. Na dobrym kocu można lecieć w stronę fantastycznej zabawy i poznawać świat przez wszystkie zmysły.


10 sierpnia, godz. 17.30 (czwartek)
Dźwięki na kocyku

Na kocu można głośno śpiewać lub cichutko szeptać, ale można też nadstawić ucha i posłuchać pięknych ptasich treli. Jak uwiecznić głos? Poznajemy dawne sposoby na odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Czy potrzeba do tego elektryczności? Odkrywamy, co kryje się pod tajemniczymi nazwami: fonograf, patefon, walkman. Czy głuchy telefon jest rzeczywiście głuchy? Nastawmy uszy!


17 sierpnia, godz. 17.30 (czwartek) 
Kolory na kocyku

Nasz koc jest taki kolorowy, że przyciąga równie kolorowe motyle! Jak to się dzieje, że świat iskrzy się taką ilością barw? Jaką rolę odgrywa w tym światło? Czasem trzeba wejść do ciemnej dziupli, żeby odkryć tajemnicę światła i koloru. Oczy otwarte!


24 sierpnia, godz. 17.30 (czwartek)
Zapachy na kocyku

Powietrze latem jest nasycony zapachami. Czym pachnie lato, gdy leżąc na kocu nos przyłożymy do ziemi? Czy można przechować aromat kwiatów i trawy na skromniejszą w zapachy zimę? Dlaczego potrzebny jest choć słaby wietrzyk, byśmy poczuli zapach kwitnącej w pobliżu lipy? Nosy w górę!


Wstęp: 10 zł od osoby. Prosimy o telefoniczne rezerwacje: tel: 32 43 43 714.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.