Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na sierpień 2022

1 sierpnia (poniedziałek), godz. 12.00 
Ewa Rotter-Płóciennikowa. Malarstwo i rysunek. Retrospektywa – otwarcie wystawy do 31 października 2022 (wernisaż: 7 września (czwartek), godz. 17.30, wstęp wolny). Kuratorka wystawy: dr Anna Flaga

Ewa Rotter-Płóciennikowa maluje w technice suchej pasteli. Fascynuje ją światło – w jej sztuce wyznacznik wszystkiego, co dzieje się w pejzażu. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu – zapuszczając się tu i ówdzie w symboliczny świat zwierząt, alegorie i anegdoty zaklęte w postaciach ptaszyn złowrogich, wron i kawek – pisze o dziele autorki kuratorka wystawy. Pejzaże – traktowani przez artystkę z czułością bohaterowie liryczni jej prac – opowiadają ludzkie historie, chciałoby się dopisać – proste, ale niekoniecznie takimi są w istocie. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem „luźnych zapisków”. – Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli – czytamy w jednym z artykułów w Tygodniku Regionalnym „Nowiny”. – Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka – charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne…

Bilet wstępu: 5 zł


3 sierpnia (środa), godz. 11.00 
Wakacje w muzeum: Pozdrowienia z Fudżi

Muzeum dla dzieci i rodziców

Z japońskich kartek pocztowych wyczytać można miłość do przyrody. Pełne są one pięknej roślinności, zwierząt i góry Fudżi. A może by tak pocztówka w kształcie wachlarza? Koniecznie przy filiżance japońskiej herbaty.

#kultura japońska

#przykłady pisma azjatyckiego 

#tradycja parzenia herbaty

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny. Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


10 sierpnia (środa), godz. 11.00 
Wakacje w muzeum: Pozdrowienia z Machu Picchu

Muzeum dla dzieci i rodziców

Pomożemy peruwiańskiemu archeologowi w wysłaniu kartki pocztowej ze słonecznego miasta. Pomożemy też w pracy przy opisywaniu i katalogowaniu znalezionych naczyń. Dużo pracy, ale rozległe pola kukurydzy nie pozwolą zaznać głodu.

#praca archeologa

#pismo supełkowe Inków

#język keczua 

#współczesne zastosowanie kukurydzy

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny. 

Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


17 sierpnia (środa), godz. 11.00 
Wakacje w muzeum: Pozdrowienia z Uluru

Muzeum dla dzieci i rodziców

Czy można zrobić kartkę wyłącznie przy użyciu kropeczek i kreseczek? (i nie jest to wcale informacja zaszyfrowana alfabetem morsa). Odkryjemy relaksującą funkcję sztuki, tym razem w wydaniu dawnych mieszkańców Australii. Dobry pomysł na wypadek, gdyby udało się nam wywołać deszcz…

#tradycyjne kultury i sztuka mieszkańców Australii 

#australijska przyroda

#intuicyjne instrumenty muzyczne

Zajęcia mają charakter warsztatowy, trwają ok. 1,5 godziny. Wstęp 10 zł, opiekunowie nie płacą. Prosimy o rezerwację, nr tel. 32 43 43 714 wew. 201.


18 sierpnia (czwartek), godz. 17.30
„Smak różowej koniczyny”. Spotkanie z Patrycją Machałek

Spotkanie w kontekście wystawy „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy”. Gościem Muzeum będzie Partycja Machałek, autorka poczytnych książek o kulinarnych i leczniczych aspektach wykorzystywania polnych roślin, która w swojej opowieści o roślinach nawiąże do tradycji zielarstwa, wskaże kwiatki, w których jest moc, i zdradzi receptury smakołyków i specyfików, które poprawią nam zdrowie, urodę, apetyt na życie :)

 Wstęp wolny.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.