Przewiń do:

MUZEUM W PODRÓŻY. RELACJA Nocna podróż w murach żorskiego muzeum

Od piątej po południu do północy tłumy zwiedzających zostały wciągnięte w wir muzealnej muzealnej przygody.

Noc Muzeów, ogólnoeuropejska impreza, w trakcie której muzea nie tylko bezpłatnie ale i w nietypowy sposób pokazują swe zbiory, przyciągnęła licznych gości także do żorskiego muzeum. Zaczęliśmy dość wcześnie, bo już o godzinie 17.00. Nasza bardzo liczna grupa klientów, czyli dzieci szkolne i… przedszkolne, oczywiście bardzo chętnie spędziłaby w naszych murach całą noc, jednak ich rodzice mieliby na ten temat inne zdanie… Zatem o piątej po południu rozpoczęła się wielka muzealna gra dla całych rodzin „Muzeum w podróży”, której koordynatorem była kierownik Działu Edukacji Jadwiga Tabor. Uczestnicy musieli się trafiać do kolejnych „stacji badawczych”, w których poznawali różne dziedziny nauki, które wymagają uczestnictwa w egzotycznych ekspedycjach. Podróżnicy jednocześnie byli naszymi muzealnymi studentami, otrzymali bowiem specjalne indeksy (wydawane w Punkcie Rekrutacji przez Joannę Kipkę i Mariolę Spendel, w których wpisywano im zaliczenia, po rozwiązaniu specjalnie dla nich przygotowanych zadań. By trafić w dalekie strony można było wybrać albo pełen niespodzianek pociąg kolei transsyberyjskiej, w którym zadania przydzielały Justyna Kloczkowska i Danuta Kolarska, albo wybrać drogę morską. Kapitanem na pokładzie muzealnego statku „Otago”, który wyjaśniał tajniki wodnych podróży i wysadzał śmiałków u brzegów Czarnego Lądu był Tomasz Górecki. Ci którzy wracali cało z tej eskapady mogli szukać wrażeń na misji archeologicznej „Tombraider”, gdzie Katarzyna Podyma i Alicja Maciejewska kierowały wykopaliskami u stóp schodkowej piramidy, do której wnętrza także trzeba było zajrzeć, by rozwiązać archeologiczną zagadkę.

W obozie etnologicznym „Pilimpikou” Małgorzata Dec i Daria Leśniak wyjaśniały tajniki badań naukowych nad odległymi ludami, w stacji badawczej „Koala” Marta Szafraniec i Agnieszka Sokół – Piszczek egzaminowały członków ekspedycji ze znajomości egzotycznych zwierząt. Z kolei Jacek Struczyk i Karolina Ługowy na miejscu postoju ekspedycji geograficznej „Mapownik” uczyli wszystkich jak sporządzić mapę, dzięki której bezpiecznie można wrócić z dalekich stron do domu.

Po rozwiązaniu wszystkich zadań, co wymagało nie tylko sporej wiedzy ale i sprawności fizycznej i bystrego oka, gdyż trzeba było nabiegać się między muzealnymi gablotami i wyszukiwać czasem niewielkie eksponaty, uczestnicy udawali się do naszego „dziekanatu”, gdzie formalności administracyjne związane z zakończeniem muzealnej „akademii” załatwiały Ewa Macura i Marzena Sobik. Tam też można było wziąć udział w specjalnej loterii. Na zakończenie indeks podpisywany był przez dyrektora naszej placówki Lucjana Buchalika.

Po szczęśliwym ukończeniu gry zmęczeni uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku w kawiarence u Janeczki i Jana, którą prowadziła właścicielka znanego z ciekawych spotkań „Sklepu z herbatą” Janina Jaworudzka, której towarzyszył Jan Delowicz.

Wieczorem, po godzinie 20, kiedy ostatni uczestnicy gry szczęśliwie ją ukończyli, rozpoczęła się część dla starszych widzów. Nocne zwiedzanie muzeum odbyło się w dwóch grupach. Pierwszą z nich oprowadził po wystawie Tomasz Górecki, zaś drugą, która wyruszyła po godzinie 22.00 dyrektor Lucjan Buchalik. Nie było to typowe oprowadzanie między gablotami i opowiadanie o eksponatach. Obydwaj przewodnicy mówili także o wydarzeniach związanych z poszczególnymi obiektami, przygodach w trakcie wypraw i wielu aspektach podróżniczego życia, o których na co dzień raczej się nie wspomina…

Równolegle, przez cały czas muzealnej nocy, zmęczeni widzowie mogli skorzystać z Sali konferencyjnej, która na ten wieczór zamieniła się w salę kinową. Pod opieką Urszuli Wróbel i Barbary Karwot przygodowe filmy mogli zobaczyć najpierw najmłodsi, później zaś starsi kinomaniacy.

Ogółem w muzealnych murach tego wieczoru gościło ponad 300 osób. Zapraszamy za rok. Będzie równie ciekawie, choć przygotujemy zupełnie inne atrakcje! (TG)

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/muzeum.miejskie.zory/?ref=aymt_homepage_panel

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.