Przewiń do:

Zapraszamy na spotkanie z autorem rekonstrukcji, dr. Wojciechem Schäfferem i prezentację zrekonstruowanego aktu założenia miasta Żory.

Nie zachował się niestety akt nadania Żorom praw miejskich, a jedynie jego XVIII-wieczny odpis. Toteż dokument zrekonstruowany został na podstawie zachowanych XIII-wiecznych dokumentów sporządzonych w tej samej kancelarii Władysława I – księcia Opola i Raciborza, który w historii zapisał się jako „ojciec założyciel” wielu miast górnośląskich, m.in. Bytomia, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego i Oświęcimia. Do 1272 roku Żory były wsią należącą do rycerza Chwalisza. 24. Lub 25 lutego książę Władysław postanowił o wybudowaniu tu miasta obronnego. Chwalisz otrzymał w zamian wieś Ściernie (dziś w gminie Bieruń) i szereg przywilejów. Przyjęło się datę 24 lutego traktować jako początek istnienia miasta Żory. W rzeczywistości akcja osadnicza trwała kilka, a nawet kilkanaście lat. 

Wstęp wolny

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.