Przewiń do:

Stefanie Zweig Story to wystawa wirtualna – wynik projektu zrealizowanego wspólnie przez Kulturopracownię (https://kulturopracownia.pl/) i Muzeum Miejskie w Żorach.

Wystawa oddaje wielobarwną historię Stefanie Zweig, a w niej trzy światy: górnośląskie miasteczka Leobschütz i Sohrau (dziś Głubczyce i Żory), gdzie spędziła dzieciństwo; kenijską farmę Ol Joro Orok, jej drugi dom po ucieczce w 1938 roku z nazistowskich Niemiec; i wreszcie Frankfurt nad Menem, do którego Stefanie wraz z rodziną wróciła po wojennych zawirowaniach.

Wirtualna wystawa jest oparta na materiałach uzyskanych z Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie, fragmentach książek Stefanie Zweig, jej artykułach prasowych, wywiadach przez nią udzielonych (które są prezentowane w krótkich podcastach) oraz na tekstach kuratorskich. Prezentuje zdjęcia rodzinne z Sohrau/Żory, Leobschütz/Głubczyce, z farmy w Kenii oraz z Frankfurtu, fotografie zeszytów szkolnych Stefanie oraz jej rysunków, wierszy i książek. 

Doświadczenia Stefanie zrodziły w niej otwartość i zrozumienie dla odmienności oraz poszanowanie człowieka niezależnie od jego języka, koloru skóry czy religii. Dziś takim świadkom historii jak Stefanie Zweig warto oddać głos i posłuchać, tak by stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zwłaszcza dziewcząt i kobiet.

Projekt Stefanie Zweig Story został objęty honorowym patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu.


Dotacjodawcy projektu:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej 


Partnerzy projektu:

Niemiecka Biblioteka Narodowa / Deutsche Nationalbibliothek, Frankfurt

Niemiecki Instytut Spraw Polskich / Deutsches Polen-Institut in Darmstadt

Tygodnik żydowski / Jüdische Allgemeine Zeitung, Berlin

Dziennik niemiecki / Neue Frankfurter Presse, Frankfurt

Fundacja Różnorodności i Równości Kontrasty, Gliwice


Link do wystawy wirtualnej: https://stefanie-zweig-story.pl


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.