Stefanie Zweig Story to wystawa wirtualna – wynik projektu zrealizowanego wspólnie przez Kulturopracownię (https://kulturopracownia.pl/) i Muzeum Miejskie w Żorach.

Wystawa oddaje wielobarwną historię Stefanie Zweig, a w niej trzy światy: górnośląskie miasteczka Leobschütz i Sohrau (dziś Głubczyce i Żory), gdzie spędziła dzieciństwo; kenijską farmę Ol Joro Orok, jej drugi dom po ucieczce w 1938 roku z nazistowskich Niemiec; i wreszcie Frankfurt nad Menem, do którego Stefanie wraz z rodziną wróciła po wojennych zawirowaniach.

Wirtualna wystawa jest oparta na materiałach uzyskanych z Niemieckiej Biblioteki Narodowej we Frankfurcie, fragmentach książek Stefanie Zweig, jej artykułach prasowych, wywiadach przez nią udzielonych (które są prezentowane w krótkich podcastach) oraz na tekstach kuratorskich. Prezentuje zdjęcia rodzinne z Sohrau/Żory, Leobschütz/Głubczyce, z farmy w Kenii oraz z Frankfurtu, fotografie zeszytów szkolnych Stefanie oraz jej rysunków, wierszy i książek.

Doświadczenia Stefanie zrodziły w niej otwartość i zrozumienie dla odmienności oraz poszanowanie człowieka niezależnie od jego języka, koloru skóry czy religii. Dziś takim świadkom historii jak Stefanie Zweig warto oddać głos i posłuchać, tak by stali się inspiracją dla kolejnych pokoleń – zwłaszcza dziewcząt i kobiet.

Projekt Stefanie Zweig Story został objęty honorowym patronatem Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu.

Dotacjodawcy projektu:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej

Partnerzy projektu:

Niemiecka Biblioteka Narodowa / Deutsche Nationalbibliothek, Frankfurt

Niemiecki Instytut Spraw Polskich / Deutsches Polen-Institut in Darmstadt

Tygodnik żydowski / Jüdische Allgemeine Zeitung, Berlin

Dziennik niemiecki / Neue Frankfurter Presse, Frankfurt

Fundacja Różnorodności i Równości Kontrasty, Gliwice

Link do wystawy wirtualnej: https://stefanie-zweig-story.pl