Uroczystość odsłonięcia posągu Stefanie Zweig (pisarka, dziennikarka, autorka powieści "Nigdzie w Afryce") wykonanego przez atelier Ablasi Derme z Afryki Zachodniej 25 maja 2017 r., godz. 12.30, ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory

Stefania Zweig (1932-2014) była  niemiecką pisarką i dziennikarką żydowskiego pochodzenia. Rodzina Zweigów od połowy XIX wieku mieszkała w Żorach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej wyprowadziła się z Niemiec z małą Stefanią i na długi czas osiadła w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, na terenach dzisiejszej Kenii. Wspomnienia Stefanii Zweig z tamtych lat i miejsc, które zawarła w swej znakomitej książce, przeplatają się ze wspomnieniami z Żor, małego miasteczka na Górnym Śląsku, o którym ciągle mówią na kartach powieści Nirgendwo in Afrika (Nigdzie w Afryce) rodzice autorki.

Po wielu latach spędzonych w Afryce Stefania Zweig wróciła do Niemiec, gdzie przez 30 lat była redaktorką graficzną w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Napisała wiele powieści obyczajowych i młodzieżowych, z których kilka zawiera wątki autobiograficzne. Jej najbardziej znana powieść autobiograficzna, została zekranizowana, a film o tym samym tytule otrzymał w 2003 roku Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Odsłonięcie posągu związane jest z realizacją  projektu „Wielcy polskiego poznawania świata” – to jeden z elementów wieloletniego programu naukowo-wystawienniczego Muzeum Miejskiego w Żorach zatytułowanego „Polskie poznawanie świata”.W ramach projektu planowane są działania, efektem których będą posągi osób prezentowanych  na wystawie stałej żorskiego muzeum. W maju tego roku zostanie odsłoniety posąg Stefanii Zweig. Został on wykonany przez afrykańskich artystów pod kierownictwem mistrza Ablasiego Dermę. Kolejną postacią będzie Bronisław Piłsudski – działacz niepodległościowy, zesłaniec, etnograf badający kultury Dalekiego Wschodu.