Przewiń do:

13.09–24.10.2001


Badania w ramach Archeologiczno-Etnologicznego Programu Badawczego LURUM 2000, zainicjowanego przez stowarzyszenie „Pro Mundi” i kontynuowanego przez utworzone (30.12.2000) Muzeum Miejskie w Żorach.


CEL

Zebranie materiałów do prac doktorskich dotyczących pokrewieństwa żartów między Dogonami i Kurumbami w królestwie Lurum oraz pozyskiwania żelaza w Masywie Atacora; pozyskanie eksponatów do Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego w Żorach.


TEREN BADAŃ

Królestwo Lurum zamieszkane przez lud Kurumba na północy Burkiny Faso; masyw Atacora w północnym Beninie przy granicy z Togo; kraj Dogonów w południowo-wschodniej Republice Mali.


TEMATY BADAWCZE

• Związki pomiędzy kulturami ludów Dogon i Kurumba w przestrzeni ludów woltyjskich.

• Pokrewieństwo żartów jako istotny element poczucia braterstwa między Dogonami a Kurumbami.

• Kowalstwo ludu Somba zamieszkującego masyw Atacora w północnym Beninie – tradycja i stan obecny.

• Stan rynku antykwarycznego na Wybrzeżu Kości Słoniowej.


UCZESTNICY

Mgr Lucjan Buchalik (etnolog, Muzeum Miejskie w Żorach), mgr Katarzyna Podyma (historyk sztuki, historyk, Muzeum Miejskie w Żorach), mgr Jacek Łapott (etnolog, Muzeum Narodowe w Szczecinie).


EFEKTY BADAŃ

Wywiady na potrzeby prac doktorskich i artykułów w literaturze fachowej; dokumentacja fotograficzna;

pozyskanie 150 obiektów.

Materiały zebrane przez J. Łapotta zostały wykorzystane w jego pracy doktorskiej (2005 r.), publikowanej w 2008 r. przez Muzeum Miejskie w Żorach (Pozyskiwanie żelaza w Afryce Zachodniej na przykładzie ludów masywu Atakora). 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.