Przewiń do:

28.01–19.02.2009


Badania w ramach programu: Dogonowie w Mali – społeczność zachodnia w warunkach globalizacji (autor: dr Jacek Łapott).

Organizatorzy: Uniwersytet Szczeciński i Muzeum Miejskie w Żorach.


CEL

Odtworzenie i zarejestrowanie zapomnianego procesu pozyskiwania żelaza w tradycyjnej dymarce oraz realizacja założeń programowych grantu habilitacyjnego dr. Jacka Łapotta, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach umowy nr 2641/B/H03/2008/35.


TEREN BADAŃ

Tereny zamieszkane przez ludy Bambara i Dogon w Mali; wieś Kena w pobliżu zagrody kowala Diatrou Fane zwanego Babou (kraj Bambara).


TEMATY BADAWCZE

• Obraz współczesnej kultury Dogonów. Rejestracja stanu obecnego w każdej z trzech krain geograficznych zamieszkanych przez Dogonów (Falezy i Płaskowyż Bandiagary, Równiny Gondo i Seno) z zachowaniem podziału na pory roku rządzące życiem Dogonów (suchą i deszczową).

• Wyodrębnienie różnic i zmian w kulturze Dogonów w konfrontacji z obrazem kultury dogońskiej utrwalonym przez francuskich etnologów w połowie XX w. oraz w konfrontacji z własnymi obserwacjami poczynionymi w trakcie badań nad tradycyjnymi aspektami kultury tego ludu prowadzonymi od trzydziestu lat.

• Wyodrębnienie i opisanie czynników petryfikujących elementy kultury tradycyjnej oraz czynników działających destrukcyjnie na miejscową kulturę. Pełen wykaz zjawisk oddziaływujących na kulturę Dogonów w warunkach globalizacji.

• Rola kowali i tradycyjnego sposobu pozyskiwania żelaza, w poszukiwaniu współczesnej tożsamości Malijczyków.

• Rejestracja tradycyjnego pozyskiwania żelaza w dymarce.


UCZESTNICY

Dr Jacek Łapott (Uniwersytet Szczeciński), dr Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach).


EFEKTY BADAŃ

25 wywiadów (5 godzin nagrań), 497 zdjęć, filmy video (3 godziny), zakupienie 26 obiektów.

Efektem badań był film dokumentalny Pozyskiwanie żelaza u Bamana z Mali (Afryka Zachodnia),

autorstwa Jacka Łapotta i Lucjana Buchalika.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.