Przewiń do:

2–20.12.2013


W trakcie wyprawy realizowano Etnologiczny Program Muzealny OSSENDOWSKI 2013 w ramach programu wystawienniczo-naukowego Polskie poznawanie świata.


CEL

Pozyskanie eksponatów z terenów Republiki Gwinejskiej oraz południowej części Republiki Mali w związku z organizacją wystawy Polskie poznawanie świata; prowadzenie badań nad globokulturalizacją przedmiotów.


TEREN BADAŃ

Teren eksploracji został wyznaczony trasą, którą w latach dwudziestych XX w. przemierzył Ferdynand Ossendowski, znany w okresie międzywojennym literat. Jego postać jest jedną z prezentowanych na wystawie „Polskie poznawanie świata”.


TEMATY BADAWCZE

  • Zmiany w kulturach tradycyjnych pod wpływem globalizacji.
  • Obiekt muzealny w procesie globokulturalizacji.


UCZESTNICY

Dr Lucjan Buchalik (etnolog, Muzeum Miejskie w Żorach), mgr Tomasz Górecki (politolog, Muzeum Miejskie w Żorach).


EFEKTY BADAŃ

Wykonanie 511 zdjęć; pozyskanie 193 obiektów do Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego w Żorach.

Zebrane materiały zostały wykorzystane w pracy dyplomowej:

Tomasz Górecki, 2019, Czy warto szukać zaginionej Arki? Wyprawy terenowe, jako jeden ze sposobów tworzenia wystawy muzealnej. Specyfika i kontekst pozyskiwania obiektów na przykładzie realizacji projektu „Polskie poznawanie świata” w Muzeum Miejskim w Żorach. Praca dyplomowa

przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Święcha.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.