Przewiń do:

Kuratorka wystawy: dr Anna Flaga

Czas ekspozycji: 1.08–13.11.2022 r. Wernisaż: 7 września 2022, godz. 17.30

Ewa Rotter-Płóciennikowa maluje w technice suchej pasteli. Fascynuje ją światło – w jej sztuce wyznacznik wszystkiego, co dzieje się w pejzażu. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu – zapuszczając się tu i ówdzie w symboliczny świat zwierząt – alegorie i anegdoty zaklęte w postaciach ptaszyn złowrogich, wron i kawek – jak pisze o dziele autorki kuratorka wystawy, dr Anna Flaga. Pejzaże owe – traktowani przez artystkę z czułością bohaterowie liryczni jej prac – opowiadają ludzkie historie, chciałoby się dopisać – proste, ale niekoniecznie takimi są w istocie. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem luźnych zapisków. – Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli – czytamy w jednym z artykułów w Tygodniku Regionalnym Nowiny. – Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka – bardzo charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne…

 

Na wystawie zaprezentowane zostało 118 wyselekcjonowanych obrazów i rysunków Ewy Rotter-Płóciennikowej - znakomitej artystki, pomysłodawczyni i organizatorki Międzynarodowych plenerów malarskich w Żorach. Artystka związana z miastem i jego historią już w czasach PRL-u wniosła światło w tworzeniu kultury w mieście, organizując między innymi plenery malarskie, które stały się wzorem dla organizowanych plenerów w całej Polsce, być może na świecie, wprowadzając do nich warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz nieprofesjonalnych twórców. Metodyczka, nauczycielka, muzealniczka, artystka tworząca elitę artystyczną w Żorach, wychowująca i przygotowująca do życia następne pokolenia miłośników kultury i sztuki.

Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi dla Województwa Śląskiego za wkład w rozwój kultury. W 2004 roku artystka znalazła się w rankingu 100 najbardziej znanych kobiet w regionie. Laureatka nagrody Phoenix Sariensis najbardziej prestiżowej statuetki wręczanej przez Prezydenta Miasta Żory za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i sztuki oraz nagrody Narcyz ustanowioną przez Zarząd Izby Przemysłowo‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Twórczyni Grupy Twórczej ATELiER i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Artystycznego Żorskie Plenery.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka oraz studium podyplomowe z zakresu pedagogiki artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Kurator: dr Anna Flaga


Bilet wstępu: 5 zł


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.