Wystawa: Malarstwo i rysunek. Retrospektywa. Ewa Rotter-Płóciennikowa, 1 sierpnia 2022, godz. 12.00
Kuratorka wystawy: dr Anna Flaga
Czas ekspozycji: 1.08–13.11.2022 r. Wernisaż: 7 września 2022, godz. 17.30
Ewa Rotter-Płóciennikowa maluje w technice suchej pasteli. Fascynuje ją światło – w jej sztuce wyznacznik wszystkiego, co dzieje się w pejzażu. W jej obrazach, pod chmurami w bielach, szarościach, ciepłych żółciach i pomarańczowych różach wędrujemy po łąkach, brzegiem jezior, plażą na skraju bezmiaru błękitu – zapuszczając się tu i ówdzie w symboliczny świat zwierząt – alegorie i anegdoty zaklęte w postaciach ptaszyn złowrogich, wron i kawek – jak pisze o dziele autorki kuratorka wystawy, dr Anna Flaga. Pejzaże owe – traktowani przez artystkę z czułością bohaterowie liryczni jej prac – opowiadają ludzkie historie, chciałoby się dopisać – proste, ale niekoniecznie takimi są w istocie. Liryzm krajobrazów artystki umyka zapatrzonemu w nie miłośnikowi malarstwa, gdy przeniesie wzrok na rysunki – w katalogu wystawy określone mianem luźnych zapisków
. – Rysuje, gdy jest wzburzona, zagniewana, gdy coś ją zaboli – czytamy w jednym z artykułów w Tygodniku Regionalnym Nowiny
. – Te rysunki często ledwie widać, jakby się bały ujawnić – komentuje kuratorka – bardzo charakterne, z pazurem, symboliczne, nostalgiczne, karykaturalne…
Na wystawie zaprezentowane zostało 118 wyselekcjonowanych obrazów i rysunków Ewy Rotter-Płóciennikowej - znakomitej artystki, pomysłodawczyni i organizatorki Międzynarodowych plenerów malarskich w Żorach. Artystka związana z miastem i jego historią już w czasach PRL-u wniosła światło w tworzeniu kultury w mieście, organizując między innymi plenery malarskie, które stały się wzorem dla organizowanych plenerów w całej Polsce, być może na świecie, wprowadzając do nich warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz nieprofesjonalnych twórców. Metodyczka, nauczycielka, muzealniczka, artystka tworząca elitę artystyczną w Żorach, wychowująca i przygotowująca do życia następne pokolenia miłośników kultury i sztuki.
Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi dla Województwa Śląskiego za wkład w rozwój kultury. W 2004 roku artystka znalazła się w rankingu 100 najbardziej znanych kobiet w regionie. Laureatka nagrody Phoenix Sariensis najbardziej prestiżowej statuetki wręczanej przez Prezydenta Miasta Żory za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i sztuki oraz nagrody Narcyz ustanowioną przez Zarząd Izby Przemysłowo‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Twórczyni Grupy Twórczej ATELiER i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Artystycznego Żorskie Plenery.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka oraz studium podyplomowe z zakresu pedagogiki artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Kurator: dr Anna Flaga
Bilet wstępu: 5 zł