Janusz Musiał "Memoria MMXXII", wystawa multimedialna

Projekt podejmuje próbę badania wizualnej warstwy ludzkiej pamięci.  Tematyzuje problematykę pamiętania, wspominania i wizualizowania w kontekście pamięci osobistej, lokalnej oraz artystycznej. W celu realizacji projektu ma miejsce zastosowanie nowych mediów (fotografii, sztuki ruchomego obrazu, filmu, animacji, sztuki dźwięku).

Janusz Musiał – fotograf, filmowiec, kulturoznawca, autor posługujący się różnymi mediami (fotografią, krótką formą filmową, animacją, instalacją, obiektem, słowem, projektami sieciowymi) w celu realizacji tematycznych projektów, wystaw, filmów, katalogów i albumów; doktor nauk humanistycznych (2009): Uniwersytet Śląski w Katowicach, dyscyplina – kulturoznawstwo, specjalność – fotografia i nowe media. Praca Fotografia jako przestrzeń kulturowa. Obraz – Media – Autor; doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych (2013): Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej. Praca Archeologia Nowych Mediów – kultura, pamięć, czas, fotografia; od 2005 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików; w latach 2005-2012 członek Zarządu ZPAF Okręg Śląski, w latach 2008-2012 wiceprezes ds. artystycznych; od roku 2014 członek ZPAF Okręg Dolnośląski; członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2016 r.); od 2006 r. nauczyciel akademicki (fotografia, film, multimedia), a od 2015 adiunkt na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; autor ponad 300 wystaw, pokazów indywidualnych i zbiorowych w zakresie fotografii i sztuki mediów, w tym ponad 30 tematycznych wystaw indywidualnych (w kraju i za granicą (m.in.: Bytom, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Piła, Sosnowiec, Warszawa oraz Algieria, Czechy, Litwa, Słowacja, Węgry, Niemcy, Anglia); kurator ponad 50 wystaw indywidualnych i tematycznych zbiorowych; autor tekstów i recenzji poświęconych fotografii i nowym mediom (ponad 50); juror w konkursach w zakresie fotografii i sztuki mediów; twórca filmów eksperymentalnych podejmujących temat analizy i interpretacji stanów granicznych i wzajemnych relacji medium fotografii, animacji i filmu, a także filmów dokumentalnych poświęconych sylwetkom artystów oraz ich dziełom; w latach 2014-2015 współorganizator i członek rady naukowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej – Fotograficznej i Socjologicznej w Opawie i Zabrzu (Instytut Twórczej Fotografii UŚ, WST Katowice, Miasto Zabrze); pomysłodawca i autor takich działań i projektów z zakresu kultury i sztuki, jak Leksykon Śląskiej Fotografii – cykl filmów dokumentalnych (od 2005 r., Motywy Śląska w fotografii i filmie 2006 – interdyscyplinarna konferencja naukowa, Kopalnia Obrazu – kolektyw artystyczny (od 2006 r.), O wystawie fotografii – cykl filmów dokumentalnych (od 2007 r.), Kopalnia Mediów – intermedialne warsztaty (od 2012 r.), Antologia Artystów Galerii Extravagance – cykl filmów dokumentalnych (od 2013 r.); pomysłodawca i dyrektor artystyczny konferencji naukowych Wybrane konteksty fotografii w Polsce 1947-2017 (2017), W poszukiwaniu nowego (2018), Fotografia jako medium, intermedium, postmedium (2019); redaktor kilku tomów naukowych oraz autor tematycznych albumów prac artystycznych.