Regulamin zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych Muzeum Miejskiego w Żorach w czasie epidemii

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z dnia 20 marca 2020 r. poz. 491)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.
  • z dnia 10 kwietnia 2020 r. poz. 658)
  • Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z dnia 2 maja 2020 r. poz. 792)

Postanowienia ogólne

1. Muzeum Miejskie w Żorach (dalej: Muzeum) jest otwarte dla zwiedzających od 18 maja 2020 roku do odwołania, trzy dni w tygodniu (sobota, niedziela, poniedziałek) w godzinach od 12:00 do 18:00.
  2. Celem ułatwienia zwiedzania z przewodnikiem prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefonicznie (numer telefonu 32 43 43 714). Osoby, które nie poinformowały o chęci odwiedzin muszą liczyć się z utrudnieniem dostępu.
  3. Zwiedzać można wystawy stałe i czasowe z ograniczeniami opisanymi w postanowieniach szczegółowych. Wyłączone z użytkowania są „wyspy wiedzy” dla dzieci.
  4. Ekspozycje można zwiedzać indywidualnie bądź w grupie nie większej niż cztery osoby (ze wskazaniem na związek rodzinny).
  5. Muzeum zapewnia zwiedzanie z przewodnikiem pod warunkiem, że w tym samym czasie nie oprowadza on innej grupy. W przypadku nałożenia się wizyt, nowy zwiedzający zostanie skierowany na ścieżkę zwiedzania nie kolidującą  z odbywającym się ruchem.
  6. Czas oprowadzania wynosi około 60 minut.
  7. W celu zapewnienia pełnego komfortu zwiedzania zasoby informacyjne o wystawach zostały udostępnione w Internecie.
  8. W trakcie wizyty w Muzeum wymagane jest zachowanie wszystkich wymagań sanitarno-epidemiologicznych opisanych w postanowieniach szczegółowych.
  9. Zalecamy dokonywanie opłat za bilet wstępu bezgotówkowo za pomocą terminala płatniczego.
  10. Zwiedzający powinien zapoznać się z Regulaminem i stosować się do jego wytycznych.

Postanowienia szczegółowe

Zabezpieczenia ogólne podczas zwiedzania

1. Obsługa recepcji Muzeum wyposażona jest w dodatkowe zabezpieczenia w postaci przezroczystej przegrody ograniczającej kontakt pracownika ze zwiedzającym, jednorazowe maseczki, płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki.
  2. Ścieżki zwiedzania podzielone są na odcinki za pomocą taśmy żółto-czarnej wyznaczającej dystans, jaki powinien zostać zachowany pomiędzy zwiedzającym a odbiorcą.
  3. Wszystkie panele dotykowe na wystawach są zdezaktywowane.
  4. Wyposażenie „wysp wiedzy” jest niedostępne.
  5. W przestrzeni dla zwiedzających zachowywany jest reżim sanitarny. Każdorazowo po wizycie dezynfekowane są wszystkie powierzchnie kontaktu bezpośredniego.

Zasady zachowania podczas wizyty:

1. Zwiedzający powinien mieć własną maseczkę zasłaniającą usta i nos.
  2. Po wejściu i przed wyjściem zwiedzający powinien zdezynfekować ręce płynem.
  3. Zwiedzający powinien dostosować się do sugestii oprowadzającego odnośnie sposobu zwiedzania.
  4. W trakcie oprowadzania obowiązuje zachowanie 2 metrów dystansu pomiędzy zwiedzającymi a oprowadzającym.
  5. Zwiedzający nie może dotykać eksponatów ani korzystać ze stanowisk multimedialnych (ekrany dotykowe).
  6. Zwiedzający nie ma możliwości korzystania z przewodników drukowanych. Wszystkie treści związane z wystawami udostępnione są w Internecie.
  7. Zwiedzający nie ma możliwości skorzystania z zabezpieczonej szatni. W trakcie wizyty w Muzeum nie powinien mieć ze sobą dużych toreb i pakunków.
  8. Zwiedzający nie może wnosić na teren muzeum jedzenia i picia.

Zabezpieczenia pracowników oprowadzających

1. Każdy z pracowników oprowadzających wyposażony jest w maseczkę lub przyłbicę oraz rękawiczki jednorazowe.
  2. Oprowadzający dba o zachowanie 2 metrów odstępu od zwiedzającego.
  3. Pracownicy oprowadzający pełnią dyżury rotacyjnie na podstawie ustalonego harmonogramu.

Postanowienia końcowe

W przypadku kwestii nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, zastosowanie mają zapisy „Regulaminu zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych Muzeum Miejskiego w Żorach”.