Przewiń do:

Projekt Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości, Muzeum Miejskie w Żorach realizuje w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i na okoliczność zbliżającego się 100-lecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Bronisław i Józef Piłsudscy.

Piórem i karabinem ku niepodległości

Od 27 kwietnia do 11 listopada 2018 roku

Celem jaki przyświeca działaniom Muzeum jest spopularyzowanie postaci Bronisława Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i osiągnięć badawczych, zaprezentowanie społeczności i kultury Ajnów, i przyczynienie się do ugruntowania i poszerzenia kontaktów kulturalnych pomiędzy Polską i Japonią – jednym z pierwszych państw, z którym nasz kraj nawiązał stosunki dyplomatyczne.

W projekcie:

Wystawa etnograficzna
Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano

Działania edukacyjne
Różne drogi niepodległości

  • lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży
  • wykłady i prezentacje dla dorosłych
  • występy artystów ajnuskich

Odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego
– spiskowca, zesłańca, naukowca

Międzynarodowa konferencja naukowa
Bronisław Piłsudski: Stulecie śmierci. W stronę niepodległej Ojczyzn

INFORMACJE O PROJEKCIE

Muzeum przygotowało projekt „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości”, który jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na tematy natury historycznej, ale i te bardziej uniwersalne. To projekt, który daje możliwość spotkania, wymiany poglądów i twórczej refleksji. Będzie o Polakach zwykłych i wielkich, tych w kraju i na samym końcu świata. Nie zabraknie inspirujących gości.

Potraktujemy „Niepodległość” jako wyzwanie i codzienne zadanie. Jak można ją rozumieć i jak do niej dążyć, najlepiej rozpatrywać w oparciu o konkretne przykłady. Niech za takowe posłużą losy dwóch braci: działania jednego na burzliwej arenie politycznej śledził z uwagą niemal cały świat, dokonania drugiego w jego własnej ojczyźnie nadal pozostają nieznane. Jednak obaj wielcy, bo obaj niezłomni w swojej własnej drodze: Józef w realizacji politycznej wizji, Bronisław w rzetelnej naukowej pracy badacza ludów zagrożonych kulturową eksterminacją. Jak pozostać wolnym człowiekiem pomimo przeciwności, jakie może zgotować los? Nie zaszkodzi uczyć się od najlepszych.

Józef Piłsudski – dowódca sił zbrojnych i dwukrotny premier Polski. Niezwykle silna i barwna osobowość. Człowiek, który wniósł swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości i zapisał się na stałe na kartach historii. Wychowany w duchu patriotycznym miał świadomość, że najwyższe cele wymagają najwyższych poświęceń.

„Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym ale i kosztownym.”

Bronisław Piłsudski – za działalność polityczną zesłany na daleką Syberię, gdzie poświęcił się działalności naukowej polegającej na badaniu i dokumentowaniu życia ludów dalekowschodnich. Świat zawdzięcza mu niezwykle bogaty etnograficzny dorobek, który jest ważnym świadectwem także dla zagrożonych zanikiem kultur. Pionier tworzenia etnograficznych kolekcji podhalańskich.  Nowoczesny w swej pracy pod względem używanego sprzętu oraz wizjonerskiego spojrzenia na muzealnictwo. Jego praca badawcza wśród ludu Ajnów uważana jest za bezcenną, stąd uzyskany przydomek „król Ajnów”. Każdą przeciwność losu, choćby tak ciężką jak syberyjska katorga, potrafił przekuć w kształtujące charakter wydarzenie.

„Będę zmuszony swój słaby organizm przygotować do najcięższych warunków, swój słaby charakter uczynić twardym, pozbyć się niezdecydowania i ciągłych wątpliwości, a także bardziej uwierzyć w siebie i takim sposobem, swoją słabą wolę zmienić w silną.”

 

TEMATYKA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

  • Koleje losów i działalność dwóch braci: Bronisława i Józefa Piłsudskich
  • Bronisław Piłsudski na wschodnich rubieżach świata
  • Świat Ajnów – tajemnice kosmatych ludzi

Zajęcia skierowane są do wszystkich grup wiekowych (forma i treść będą dostosowane do wieku uczniów).

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.