Przewiń do:

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniach i zajęciach dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach projektu związanego z zagadnieniami sztuki.

INFORMACJA O PROJEKCIE

Projekt rozpoczyna wystawa „W hołdzie wielkim mistrzom”, która nadaje ton analizom i rozważaniom na temat dzieła sztuki, kopii, falsyfikatu oraz odnajdowanie inspiracji w obrazach mistrzów.

Wystawa obrazów Alojzego Błędowskiego jest napędem sprawczym całego projektu, który w swojej idei odsłania bogate i wielowarstwowe wartości edukacyjne, które z jednej strony pozwalają na przyjrzenie się malarstwu autora wystawy, z drugiej – zapoznanie się z twórczością wielkich mistrzów. Alojzy Błędowski zmierzył się z obrazami Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Tycjana, Stanisława Wyspiański, Jacka Malczewskiego, Vermeera, Olgi Boznańskiej, Vincenta van Gogha, Pabla Picasso i wielu innych.

W ramach muzealnych spotkań – Prowincjonalnego Ogrodu Sztuk zostaną omówione zagadnienia związane z dziełem sztuki, warsztatu i technik malarskich, kopiowania oraz fałszerstwa dzieł sztuki. Wykłady mają na celu uzupełniać edukację z zakresu sztuki na wybranych dziełach mistrzów od renesansu do XX wieku.

Czas spędzony na warsztatach pozwoli w skrócie omówić obrazy wielkich mistrzów, które stały się inspiracją do wykonania kopii przez autora wystawy oraz przeanalizować definicje pojęć tj.: kopia, replika, duplikat, inspiracja, pastisz, falsyfikat i reprodukcja. Warsztaty mają na celu rozwijać kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności plastyczne.

Dodatkowo dla młodych adeptów sztuki, dzieci i młodzieży szkolnej został ogłoszony konkurs plastyczny „Inspiracja-pastisz-kopia” dzieła sztuki, który ma na celu zachęcanie do pracy twórczej i doskonalenie warsztatu plastycznego.

Pomysłodawca i kurator projektu: Anna Flaga

 

PROGRAM

29 listopada (czwartek), godz. 18:00
Wernisaż wystawy „W hołdzie wielkim mistrzom”, spotkanie z artystą Alojzem Błędowskim.

Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach
Autor wystawy: Alojzy Błędowski
Miejsce: Galeria wystaw czasowych w Muzeum Miejskim w Żorach

 

20.12.2019 (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: Najwięksi fałszerze i fałszerstwa dzieł sztuki

Prowadzenie: prof. dr hab. Dariusz Markowski – konserwator dzieł sztuki, pracownik naukowy Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierownik Zakładu Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej.

Na spotkanie zaprosiliśmy eksperta w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki, który opowie nam o największych fałszerzach i fałszerstwach w dziejach świata.

Wstęp: 1 zł

 

17 stycznia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: „W hołdzie wielkim mistrzom”

Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach, gość specjalny: autor wystawy – Alojzy Błędowski.

Spotkanie z autorem wystawy, który przybliży nam swoją artystyczną drogę i twórczość. Pan Alojzy odpowie nam na pytanie, co skłoniło go do próby kopiowania dzieł wielkich mistrzów i czy posiada klucz do wyboru tych, a nie innych dzieł. Zastanowimy się wspólnie jaką wartość daje dzisiaj kopiowanie, wiedząc, że kopiowanie od wieków było jednym z elementów kształcenia artystycznego, a samo imitowanie prac wielkich mistrzów było także pewnym sposobem na wyrażenie szacunku i złożenie hołdu ich twórczości. Czy kopiowanie może być trudniejsze niż sam proces tworzenia?

Wstęp: 1 zł

 

OFERTA LEKCJI

Tematy wykładów i warsztatów związanych z aktualną wystawą czasową

„W hołdzie wielkim mistrzom”. Malarstwo Alojzego Błędowskiego w Muzeum Miejskim w Żorach.

Zajęcia: od 3 grudnia 2018 do 31 stycznia 2019

Czas trwania: 1,5 godziny

Cena: 5 zł od osoby

 

TEMAT 1 | WIELCY MISTRZOWIE NA TLE EPOK (wykład i warsztaty)

Zapoznanie się z twórczością wielkich mistrzów: Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Michał Anioł, Rembrandt, Albrecht Dürer, Jan Vermeer van Delft, Jan Matejko, Vincent van Gogh, Józef Chełmoński, Ignacy Aleksander Gierymski, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska, Pablo Picasso. Kopie obrazów wymienionych mistrzów wykonanych przez Alojzego Błędowskiego, będzie można zobaczyć na wystawie. Warsztaty – szkice do obrazów, analiza formy obrazu.

 

TEMAT 2 | KOPIA | FALSYFIKAT | REPRODUKCJA | INSPIRACJA (wykład i warsztaty)

Zapoznanie się z pojęciami jak kopia, falsyfikat, reprodukcja. Warsztaty – dzieło sztuki inspiracją do stworzenia własnej pracy. Wykonanie pracy plastycznej.

 

TEMAT 3 | SELFIE W MALARSTWIE (wykład i warsztaty)

Wykład o dziejach autoportretu w sztuce. Omówione zostaną różne typy autoportretu od historycznego, symbolicznego, reprezentacyjnego, po autoportret pokazujący wewnętrzne cechy artysty. Warsztaty malarskie – autoportret w technice pasteli (suche i olejne).

 

TEMAT 4 | SPOTKANIE Z ARTYSTĄ (wykład)

Inspiracje i powody zrealizowania wystawy „W hołdzie wielkim Mistrzom” przez artystę Alojza Błędowskiego. Spotkanie na wystawie (termin po uprzednim uzgodnieniu terminu z artystą).

 

ZWARIOWANE ZWIEDZANIE

28-31 stycznia 2018 r.

W ramach zwiedzania odbędzie się oprowadzenie kuratorskie z przymrużeniem oka po wystawie. Zabawa w ekspertów sztuki i artystów.

Cena: 5 zł od osoby

 

KONKURS PLASTYCZNY

TEMAT | „INSPIRACJA-PASTISZ-KOPIA” DZIEŁA SZTUKI

Inspiracją do stworzenia pracy plastycznej ma być znane dzieło sztuki od Średniowiecza po współczesność. Na warsztat wybieramy ulubiony obraz, który nas zainspirował i sprawił, że mamy pomysł na zrealizowanie własnego dzieła. Bodźcem może być temat dzieła, kolor, kompozycja lub technika. Polem inspiracji – każde malarskie dzieło sztuki. Proponujemy zmierzenie się z tematem poprzez wybranie jednego z wariantów:

• namalowanie w dowolnej technice obrazu, którego inspiracją było znane dzieło (uwaga! Mimo swobody interpretacji obraz powinien zawierać elementy wyraźnie odnoszące się do wybranego dzieła) lub

• wykonanie kopii obrazu sprawiającej wrażenie oryginału, ale (uwaga!) bez podrabiania podpisu autora. Do swojej realizacji prosimy o dołączenie wydruku dzieła, którym się inspirowaliście.

Technika prac jest dowolna. Prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki wykonywane w dowolnych technikach malarskich i rysunkowych: pastel, tusze, akwarela, tempera, gwasz, olej, collage, techniki własne. Format prac płaskich nie może przekraczać 50 cm x 70 cm.

 

TERMINY:

Prace konkursowe należy przesłać lub dostarczyć osobiście do 14 stycznia 2019 roku na adres: Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory z dopiskiem: „Inspiracja-pastisz-kopia” dzieła sztuki.

Szczegółowych informacji udziela: Anna Flaga, tel. 32/4343714 w. 214, promocja@muzeum.zory.pl

Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród 31 stycznia 2019, o godz. 17.00

Więcej informacji o konkursie w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie: www.muzeum.zory.pl i do pobrania w siedzibie Muzeum.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.