Przewiń do:

5-8 września 2017

Gośćmi Festiwalu Fotografii „Plener”, Żory 2017 będą:

Andrzej Dragan, fizyk kwantowy i fotograf. Autor książki: „Niezwykle szczególna teoria względności” i założyciel studia, które w 2015 roku wyprodukowało teledysk zespołu Behemoth. Fotografował Davida Lynch`a, Jana Peszka, Jerzego Urbana i Kubę Wojewódzkiego. O jego zdjęciach czytamy, że „szokujące”, „ prowokujące”, „kontrowersyjne”. – Potrzebowałem odskoczni od nauki, fotografia świetnie się się do tego nadaje, bo tam intelekt jest zbędny. Ktoś może być bardzo wrażliwym, ale przygłupim, a do tego być świetnym fotografem. Inna sprawa, że naukowcy potrafią być kompletnie niewrażliwi i społecznie upośledzeni – powiedział kiedyś.

 

Monika Cichoszewska, która w Żorach zaprezentuje swoje ambrotypy i Kaja Rata –  autorka zdjęcia „pierwszego kota na księżycu” i fantasycznej fotograficznej opowieści o tym, jak słynna Łajka wraca do domu.

 

Będą też: Krzysztof Szewczyk,  badacz zjawiska wstrząsów sejsmicznych, których przyczyną jest eksploatacja surowców naturalnych, ze swoim fotograficznym przeczuciem, że „pokłady” i „wstrząsy” wystepują nie tylko w świecie geologii, monitorowanym przez urządzenia optyczne i sejsmografy; i  Karolina Wojtas, w której „Przebogatej faunie tutejszej okolicy” – zbyt dużo motyli i kwiatów, by starczyło miejsca dla naukowców.

 

Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjął Haruhisa Terasaki, 67-letni, mieszkaniec Tokio, który stworzył własną unikalną metodę obrazowania.

 

– Nie mam wątpliwości, że żyjemy w systemie, który nas kontroluje – twierdzi Tomasz Wysocki, kolejny uczestnik  „Pleneru”. – System kontroluje nas wszystkich, ale dla każdego z nas jest czymś innym – dodaje.  Strasznie to brzmi, ale zdjęcia, które pokaże w Żorach, potrafią być urzekające.

 

Niepokojące przeczucia towarzyszą też pracom Yulii Krivich, której fotograficzny cykl „Zuchwałość i Młodość”, odnosi się bezpośrednio do sytuacji na Ukrainie. Tak też nazywa się jedna z ukraińskich chuligańskich band, o której opowiada Yulia na swoich zdjęciach.

 

Wraz z Mariuszem Foreckim, zagości na Festiwalu „Człowiek w ciemnych okularach”. Ten ikoniczny wizerunek znany jest w całej współczesnej Rosji, podobnie, jak w świecie fotografii rozpoznawalne są zdjęcia Foreckiego. Tę jedną z najpiękniejszych książek fotograficznych warto zobaczyć na wystawie głównej Festiwalu.

 

Katarzyna Sagatowska opowie w Żorach o „Polskim sumo”.  Trzeba być odważnym, by podejść do takiego tematu. Fizyczność zahaczająca o fizjologię  – zdumiewające, że podeszła do niej kobieta – czytamy w katalogu wystawy w MOCAK-u.

 

Rafał Kalinowski, który robi zdjęcia w klatkach schodowych, wyróżnione m.in. przez National Geografic i Paweł Jaszczuk, którego w jednym z wywiadów, dziennikarz zapytał o to, czy Jego zdjęcia są prawdą, czy jedynie blisko prawdy? Na co autor, którego prace wisiały obok zdjęć Nobuyoshiego Arakiego, odpowiada: „Najczystszą prawdą jaką możesz sobie wyobrazić. Byłem tam, widziałem na własne oczy.”

A, czy oczom wierzyć czy nie wierzyć? – odpowie być może Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizujący się w fotografii, wykładowczyni i rezenzentka, m.in. Miesiąca Fotografii w Krakowie i współorganizatorka konkursu: Fotograficzna Publikacja Roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.