Przewiń do:

2 listopada odbyło się uroczyste otwarcie wystawy sztuki żorskich artystów „L’ART / NOUVEAU / ŻORY” w galerii „Syndycat des Mineurs” w Montceau-les-Mines.

Następujące po sobie powitania, serdeczności i gratulacje świadczyły o randze wydarzenia i podniosłym jego charakterze. Zarówno dla artystów żorskich, społeczności polskiej we Francji i artystów z Montceau wystawa była znakomitą okazją do wymiany myśli, a przede wszystkim celebracji sztuki. Wystawę otworzyła mer miasta, Marie-Claude Jarrot. Miasto Żory reprezentowała delegacja z Muzeum Miejskiego w Żorach: dr Lucjan Buchalik, Tatiana Hojczyk, Andrzej Mroczek i kurator wystawy – Anna Flaga (czyli autorka niniejszego tekstu), artyści: Ewa Rotter-Płóciennikowa i Nina Kontny-Łomozik oraz przedstawiciele Rady Miasta Żory w osobach: Małgorzata Celińska, Arkadiusz Kuś i Zbigniew Krówka. 
Wszystko zaczęło się rok wcześniej, wydaje się całkiem niedawno, kiedy to na spotkaniu delegacji francuskiej z Montceau w Muzeum w Żorach, zaproponowałam zrealizowanie wystawy naszych artystów w ich mieście i odwrotnie, ich w naszym. W trakcie rozmów okazało się, że może ona uświetnić obchody 100-lecia polskiej imigracji w Montceau. 
I stało się. Wystawa po kilku intensywnych miesiącach pracy została otwarta – pierwsza poza granicami kraju, tak szeroko prezentująca działalność plastyczną mieszkańców Żor, stanowiąca jednocześnie efekt wystaw sztuki realizowanych w Muzeum w Żorach, w ramach projektu wystawienniczo-edukacyjnego „Konfrontacje”.
Organizatorami wystawy było żorskie Muzeum i stowarzyszenie „Jumalage” Monceau-Żory. Patronat objął Prezydent Miasta Żory, Waldemar Socha i Mer Montceau-les-Mines, Marie-Claude Jarrot. Finansowo wystawę wsparli: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Intermarche i Credit Mutuel.
Na wystawie prezentowało swoje prace 13 artystów. Liczna francusko-polska publiczność podziwiała prace Alojzego Błędowskiego, Anny Bodzek-Sikory, Tymoteusza Ciastko, Anny Flagi, Małgorzaty Hanslik, Marka Jana Karasia, Niny Kontny-Łomozik, Marzeny Kuczery-Kazimierczak, Klaudii Pawelec-Gliklich, Ewy Rotter-Płóciennikowej, Agaty Rokity, Iwo Rynkiewicza i Emilii Wąż. Na wystawie można było zobaczyć wysublimowane pejzaże w technice pasteli, rysunki architektury sakralnej i zabytków, malarskie impresje w technice temperowej, akrylowej i olejnej w obrazach o przedstawieniach realistyczno-impresjonistycznych, jak i abstrakcje, grafiki w technice cyfrowej, fotografię artystyczną i rzeźbiarskie formy ceramiczne.
Prezentowane na wystawie dzieła ukazywały różnorodność działań oraz specyfikę twórczości artystów w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Do wystawy wyselekcjonowanych zostało 95 prac powstałych w różnych okresach działalności autorów. Wystawie towarzyszył katalog prezentujący twórczość wystawiających.
Wystawa trwała od 2 do 11 listopada 2019 r. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.