Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na lipiec 2024

20 czerwca – 18 sierpnia 2024
Matki Polki. Wystawa

Odwieczne pytanie, które nurtuje matki artystki, dotyczy przypisywanych im ról społecznych, w konfrontacji z potrzebą manifestacji własnej tożsamości, osobowości artystycznej i kreacji – uginających się pod ciężarem rodzicielskich obowiązków. WYSTAWA sięga po horyzont takich doświadczeń i prezentuje ich złożoność, stanowi zaproszenie do rozmowy na ten temat. Zapraszamy w miękką, różową przestrzeń ekspozycji, przyjazną i kojącą, chociaż… :)


1 lipca – 30 sierpnia 2024
Australia w kolorze, na lądzie i pod wodą

Lato w muzeum. Wakacyjne warsztaty dla grup

Czerwona ziemia, błękitne góry, kolorowa rafa koralowa, ptaki, ryby i kwiaty we wszystkich kolorach tęczy – przyroda Australii to doskonała inspiracja dla wakacyjnej twórczości. Poznajmy bogaty świat australijskiej fauny i flory, bo farby i materiały na warsztacie już czekają :)

1.  Zajęcia, których tematem są australijskie niezwykłości na lądzie, a wśród nich: świecący w ciemności wombat, jego wiecznie zaspany kuzyn o zasłużonej ksywce „niepijący wody”, emu o dwóch parach powiek niestrudzenie zjadający kamyki, dziobak z podstępnym pazurem, włochaty pająk, który wspina się na butelkowe drzewo. Przyroda jest pełna niespodzianek, a ta w Australii zaskakuje szczególnie.

2.  Zajęcia, dla których inspiracją są australijskie podwodne cuda. Wielka Rafa Koralowa to nie tylko zapierające dech w piersiach koralowce, ale także: dryfujące uchate foczki, ślepe krewetki zaprzyjaźnione z rybami, delfinki z długimi dziobami, żółwie szylkretowe, które podczas jedzenia zamykają oczy i z jakiegoś powodu nie lubią świateł latarni, a do tego niebezpieczne osy morskie i klikające kaszaloty! Musicie przyznać, że istne cuda. No to plusk do wody!

Koszt zajęć: 15 zł od osoby.
Czas trwania warsztatów: ok. 1,5 godziny.
Prosimy o rezerwację pod numerem tel. 32 434 37 14.


Pomóż odtworzyć historię kościoła świętych Apostołów Filipa i Jakuba

Zwracamy się z prośbą o udostępnienie zdjęć, filmów, pamiątek. Muzeum Miejskie w Żorach, Parafia pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków podjęli działania mające na celu odtworzenie zatartych i zagubionych faktów, wizerunków oraz elementów stanowiących pamiątki z naszego najstarszego żorskiego kościoła, którego historia sięga czasów średniowiecza. Zgromadzony zbiór pamiątek stanowił będzie źródło wystawy czasowej w Muzeum, ilustrującej losy kościoła na przestrzeni wieków. Najcenniejsze obiekty mogą stać się elementem wystawy stałej Muzeum: „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy”. 

Wszelkich dodatkowych informacji udzielają:
dyrektor Muzeum, dr Lucjan Buchalik (muzeum@muzeum.zory.pl), 
ks. proboszcz Tomasz Nowak (zory.fj@katowicka.pl),
Miejska Konserwator Zabytków – p. Ewa Pańczyk (Urząd Miasta, Rynek 9; mkz@um.zory.pl). 


Zapraszamy we wrześniu:
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024: Szlaki. Sieci. Połączenia.

Dworzec kolejowy w Żorach to pięknie odrestaurowany budynek ze 140-letnią historią. To także miejsce spotkań mieszkańców, którzy świadomie tworzą lokalną społeczność poprzez udział we wspólnie organizowanych wydarzeniach. Zapraszamy na spotkania przybliżające historię dworca kolejowego, w czasie których usłyszymy wspomnienia byłych pracowników kolei, opowiemy, jak kolej łączyła i łączy ludzi, przyjrzymy się z bliska muzealnym eksponatom związanym z tym miejscem, porównamy dawne i obecne połączenia kolejowe, poznamy szeroką ofertę Centrum Aktywności Lokalnej i Integracji Społecznej, które na dworcu ma swoją siedzibę. Dla najmłodszych – warsztaty: „Pociąg do zabawy”. To będą dobre połączenia.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.