Przewiń do:

Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Błaszczakiem, japonistą, byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Tokio i attaché kulturalnym Ambasady Polskiej w Japonii, założycielem Centrum Wymiany Polska – Japonia.

Mirosław Błaszczak przedstawi rytuały, którymi mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wyrażają swój respekt dla przyrody oraz zwyczaje, które mają na celu zachowanie harmonii z otaczającym światem natury.


W pradawnych czasach człowiek żył w harmonii z przyrodą, a pory roku traktował jako naturalny kalendarz. Praktyki obrzędowe, zachowania ówczesnych społeczeństw związane były ze zmianami w przyrodzie, zjawiskami astronomicznymi, cyklami upraw, specyficznymi cechami regionalnymi. Na polskie praktyki obrzędowe, na całoroczny obraz życia, wpływ miały (i mają) formy antyczne, rodzime pogańskie i starosłowiańskie, a zwłaszcza przyjęcie chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo wprowadziło własny kalendarz liturgiczny, którego cykl wyznaczają wielkie święta chrześcijańskie. Amerykanizacja, globalizacja niewątpliwie też zmieniają nasze tradycje, obyczaje, zachowania.

Respekt dla natury i zegara przyrody, i japońskie dążenie do zachowania harmonii z otaczającym światem natury – będzie bardzo interesująco. Czy Japończycy są bardziej przywiązani do stylu życia zgodnego z zegarem przyrody i do zachowania harmonii z naturą – tak jak to postrzega cały świat? Jeśli tak jest, to jakie są tego przejawy, dowody?Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.