Iwa Kruczkowska-Król „W obliczu innej codzienności” Malarstwo

galeria StrefArt, ul. Muzealna 1/2

Muzeum Miejskie w Żorach

kurator: Anna Flaga

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez różnorodne kultury i krajobrazy, ukazane w trzech wyjątkowych cyklach prac malarskich podczas wystawy "W obliczu innej rzeczywistości" autorstwa Iwy Kruczkowskiej. Podróżując przez Indie, Afrykę i Japonię za pośrednictwem tych obrazów, przenosimy się w świat codzienności ludzi z różnych zakątków świata. Inspiracją dla artystki były jej podróże, które stanowiły możliwość spotkania z innymi miejscami, przyrodą i ludźmi, a także z ich codziennością. To właśnie ta zwykła codzienność i jej odmienność stanowi istotę podróży. Wystawa jest pokazem różnorodności kultur, ras i religii, ukazując piękno spotkań między ludźmi o różnych tradycjach i przekonaniach. Podział na trzy cykle - Indie, Afryka, Japonia - jest świadomym działaniem, pozwalającym na głębsze zanurzenie się w specyfikę każdego z tych miejsc. Cykl inspirowany Afryką przenosi nas w świat prostych ludzi w ich zwyczajnej codzienności. Obrazy takie jak „Owoc Baobabu” czy „Senegal” emanują autentycznym spokojem i bezczasem, przypominając nam o wartości obecności i braku pośpiechu. Kolejny cykl, inspirowany Indiami, miesza w sobie elementy wierzeń ludowych i codziennego życia. Prace ukazują harmonijną koegzystencję ludzi i zwierząt, gdzie granice między boskością a zwykłością zacierają się w codziennym życiu. Trzeci cykl, oparty o estetykę japońskich ogrodów zen, skupia się na kontemplacji natury i człowieka. Prace te zachęcają do wyciszenia i skupienia się na drobnych, pozornie nieistotnych rzeczach, które są istotnym elementem naszego życia, jak na przykład sposób parzenia herbaty.

O artystce:

Iwa Kruczkowska-Król, absolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od lat kładzie ogromny nacisk na różnorodność jako niezwykłe bogactwo naszej kultury. Dla niej różnorodność nie jest cechą dzielącą społeczeństwo, lecz czymś, co sprawia, że nasz świat staje się pełniejszy, barwniejszy i bardziej fascynujący.

Artystyczna droga Iwy jest pełna osiągnięć i pasji. Zdobywczyni dyplomu z malarstwa sztalugowego oraz tkaniny unikatowej, kontynuowała swoją edukację na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł doktora sztuki. Obecnie dzieli się swoją wiedzą jako pracownik naukowy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Jej bogate doświadczenie artystyczne obejmuje udział w licznych projektach teatralnych, filmowych, reklamowych oraz wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponad trzydzieści wystaw indywidualnych oraz ponad dwieście siedemdziesiąt wystaw zbiorowych świadczą o jej aktywności i zaangażowaniu w rozwój sztuki. Jej prace prezentowane były na całym świecie, zdobywając uznanie wśród międzynarodowej społeczności artystycznej.