Przewiń do:

Unikatowa broń palna z kolekcji Gustava Wilhelma w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żorach.

XIX wiek to stulecie przełomowych wynalazków, które zmieniły oblicze zachodniej cywilizacji. Koleje żelazne, telegraf, telefon, parowce…. Oraz nowe rodzaje i systemy uzbrojenia.

Casimir Lefaucheux, paryski rusznikarz w latach dwudziestych tego stulecia wynalazł pierwszy, przyjęty do regulaminowego wyposażenia wojska nabój zespolony oraz strzelający nim karabin. Od tej pory nie trzeba już było, osobno ładować do lufy broni ładunku prochu i kuli. Do końca XIX wieku powstało szereg typów broni strzelających tą amunicją; strzelby myśliwskie, karabiny, pistolety i rewolwery, użytkowane zarówno przez myśliwych, wojsko, jak i zwykłe osoby cywilne: od szulerów karcianych po damy w opałach. Takiej broni używali powstańcy styczniowi.

Gustav Wilhelm, niemiecki kolekcjoner z Marl, darczyńca i mecenas Muzeum Miejskiego w Żorach zgromadził w swojej kolekcji interesujące przykłady tego typu broni, która powstała w II połowie XIX wieku we francuskich, belgijskich, niemieckich i hiszpańskich warsztatach rusznikarskich. 

Kolekcja przekazana została do Muzeum Miejskiego w Żorach w styczniu 2022.

Podobne wpisy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.