Przewiń do:

Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach dr Lucjan Buchalik zaprasza na wystawę MASKA z kolekcji dr. hab. Jacka Łapotta, prof. US.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 3 listopada 2021 roku o godz. 17.30 w Muzeum Miejskim w Żorach, ul. Muzealna 1/2.

Wystawa trwa: 3.11.2021–23.01.2022

Kuratorki wystawy: Małgorzata Dec, Alicja Maciejewska


Na wystawie zaprezentujemy Państwu niezwykłą kolekcję masek prof. Jacka Łapotta, polskiego afrykanisty, badacza terenowego, muzealnika i naukowca – człowieka pełnego pasji, który niemal całe swoje życie poświęcił Afryce i różnorodności kulturowej zamieszkujących ją ludów.

Na prezentowaną kolekcję składa się zbiór ponad sześćdziesięciu masek pochodzących z terenów Afryki Środkowej i Zachodniej. Wszystkie obiekty zostały pozyskane w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym, w tzw. artisanach, czyli miejscach specjalizujących się w sprzedaży pamiątek turystycznych oraz miejscowych dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w cechach stylistycznych masek, ich stylistyce oraz technikach i materiałach zastosowanych do ich wykonania. 


Jacek Łapott – etnolog, specjalizujący się w kulturach afrykańskich, doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez większość życia zawodowego związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich, który pod jego skrzydłami stał się miejscem przechowywania największej kolekcji zbiorów afrykanistycznych w Polsce. Autor licznych publikacji, organizator i uczestnik wielu wypraw badawczych, sesji naukowych i konferencji poświęconych tematyce afrykanistycznej.Podobne wpisy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.