Przewiń do:

Wystawa malarstwa; 19 lutego – 10 marca 2024

Galeria StrefArt (ul. Muzealna 1/2), Muzeum Miejskie w Żorach

Wernisaż: 19 lutego, godz. 17.30

Kurator wystawy:  dr Anna Flaga

 

Tomasz Rogalski, jeden z nieodkrytych dotąd twórców, urodził się we francuskim Montceau-les-Mines w 1933 roku. Po wojnie, w 1947 roku, jako 14-latek powrócił wraz z rodzicami do Polski. Marzył o studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale jego ojciec nie wyraził na nie zgody. Ukończył więc Politechnikę w Gliwicach, uzyskując tytuł inżyniera górnictwa. Mimo pracy zawodowej związanej z górnictwem, Rogalski nie przestał malować. Przez całe życie tworzył obrazy związane m.in. z pracą w górnictwie i naturą, często też dawał upust swojej wyobraźni, korzystając z różnych technik malarskich i rysunkowych.

Całą artystyczną spuściznę po jego śmierci uporządkowała Zuzanna Karwot-Kusai, córka Tomasza Rogalskiego. Na wystawie zaprezentujemy dzieła artysty z lat 80. i 90. wyselekcjonowane z różnych cykli.  Pragniemy przypomnieć Państwu o tym, że każdy z nas posiada swój własny świat wyobraźni, który kształtuje nasze spojrzenie na rzeczywistość. To właśnie w nim rodzą się nasze wolne i niepodległe myśli i marzenia. Zachęcamy do odkrywania, wraz z nami i Tomaszem Rogalskim, niezwykłego bogactwa wyobraźni, których źródła tkwią głęboko w nas samych.

Podobne wpisy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.