Przewiń do:

Wystawa czasowa „Praca-Pasja-Przyjaźń. Ocalić od zapomnienia” od 28 lutego do 23 maja 2021

Wernisaż wystawy: 28 lutego 2020

Czas ekspozycji: 3 grudnia 2019 – 23 maja 2021: preludium: „40 lat minęło…”
                              28 lutego – 
23 maja 2021

Miejsca wystawy: Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2

Charakter wystawy: społeczny

Kurator: Jacek Struczyk, Jan Zimonczyk

Wystawa powstała z inspiracji i przy współpracy: Henryka Buchalika, Andrzeja Ciołka, Józefa Ćwieka, Kazimierza Jabłońskiego, Stanisława Kawuloka, Damiana Magiery, Edwarda Szewczyka, Ryszarda Tkocza, Jana Zimonczyka.

 

Wystawa społeczna, czyli jaka?

Zostawiając na marginesie dywagacje metodologiczne związane z pojęciem „społeczna”, odpowiedź jest zaskakująco prosta – Wasza! Idea wykuta przez Was. Wymyślona i przemyślana. Stworzona przez żorzan dla żorzan. Opisująca i opowiadająca ważne historie. Dla Was. Dla nas wszystkich. Idea, ale też udział w jej materializowaniu: naszkicowaniu scenariusza, zgromadzeniu obiektów i ich opisaniu, a kiedy trzeba zakasaniu rękawów i wzięcia sprawy w swoje ręce. Wasza, ale i nasza – przez przełożenie jej na język wystawy muzealnej, nadanie sznytu, dopowiedzenie…

Wystawa, a właściwie projekt wystawienniczo-edukacyjny: „Praca – Pasja – Przyjaźń…” wpisuje się w przedstawione powyżej założenia. Pretekstem do jego realizacji była przypadająca 3 grudnia, 40. rocznica oddania do eksploatacji jedynej żorskiej kopalni węgla kamiennego im. Związku Młodzieży Polskiej (później przemianowanej na „Żory"). Kopalnia, która w swoim czasie była jedną z najnowocześniejszych w kraju i z którą wiązano duże nadzieje w kontekście rozwoju miasta, a fedrowała tylko kilkanaście lat. Kopalnię zlikwidowano, ale pamięć o niej przetrwała i jest do dzisiaj pielęgnowana przez byłych górników w ramach corocznych, tradycyjnych karczm piwnych, zwanych „spotkaniami wypędzonych z Żor”. Tegoroczna karczma (2019) była już 23. I to właśnie w gronie jej uczestników narodził się pomysł na okolicznościową wystawę opowiadającą o losach „nieboszczki” – jak nazywają swoją grubę.

 

 

 

Podobne wpisy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.